Děti budou při prohlížení internetových stránek bezpečnější. Slibuje to projekt Červené tlačítko, který včera představil ministr pro lidská práva Michael Kocáb. Připravilo ho Národní centrum bezpečnějšího internetu (NCBI) ve spolupráci s vládním Výborem pro práva dítěte. A proč červené tlačítko?

Protože právě ono je součástí programu, který je zdarma ke stažení na stránkách www.cervenetlacitko.cz.

Tlačítko se po stáhnutí stane součástí webové stránky nebo prohlížeče. Pokud se dítě setká s obsahem, se kterým si neví rady, stačí je zmáčknout. Tím automaticky a anonymně kontaktuje horkou linku. Odborníci hlášení vyhodnotí a případně upozorní policii.

Děti jsou důvěřivé a sdělují své osobní údaje

„Já to považuji za naprosto unikátní produkt,“ prohlásil Kocáb. Podle četných studií jsou totiž děti obecně velmi důvěřivé a ochotné sdělovat své osobní údaje. Až dvě třetiny dětí rodiče vůbec nekontrolují, co na internetu dělají.

Projekt má proto bojovat proti zneužívání dětí například při výrobě dětské pornografie. Upozornit bude možné i na stránky s rasistickým, xenofobním a extremistickým obsahem.

České děti se chovají na internetu mnohem rizikověji než jejich evropští vrstevníci. „Na schůzku s neznámým člověkem je ochotno jít
30 procent šestnáctiletých Čechů, evropský průměr je deset procent,“ řekla předsedkyně Výboru pro práva dítěte Eva Vaníčková.

Kocáb v té souvislosti upozornil, že podle kanadské studie se téměř 18 procent dětí stalo loni obětí šikany na internetu.

Mladí v síti

„Dnešní děti jsou internetovou generací. Je to poprvé v historii lidstva, kdy mladá generace využívá novou technologii lépe než současná generace,“ řekl při včerejším představování programu Jan Mühlfeit ze společnosti Microsoft. Podle evropské studie mezi 14 tisíci teenagery jich je 18 procent na sociálních sítích.

Z nich 63 procent kontaktovali neznámí lidé, 43 procent dětí sdílí své osobní údaje, 17 procent poskytuje svou adresu a 70 procent zveřejňuje své fotky nebo videa, upozornil.

Podle průzkumů přitom už v šesti letech užívá internet

42 procent dětí, v 15 letech 84 procent. A s tím, jak jich bude přibývat, budou se zvětšovat i možnosti pro pedofily. „Do budoucna se proto uvažuje
o rozšíření programu pro internetové aplikace, například pro chat,“ říká Pavel Vichtera z NCBI. Organizátoři chtějí program nabídnout pro 6000 českých základních škol v ČR. Doufají, že bude brzy nainstalován takřka ve všech. (cep)