Město Krnov získalo dotace z Programu prevence kriminality Ministerstva vnitra ČR. Uspělo se třemi projekty, na které je celková výše dotací 384 110 korun. „Do dotačního řízení jsme šli se třemi projekty a se všemi jsme byli úspěšní,“ uvedla Irena Šindlerová, referentka prevence kriminality a manažerka projektů z krnovského odboru školství, kultury a sportu.

Nejvyšší částkou 339 500 korun byla podpořena modernizace a zefektivnění městského kamerového a dohlížecího systému: jde o investici v celkové hodnotě 1,7 milionu korun. Zahrnuje výměnu hardwaru celého systému a pořízení programu pro inteligentní analýzu videozáznamů.

„V současné době je časově náročné najít na pořízeném záznamu kritickou událost. To by se inteligentním videem, které umí velmi rychle najít zaznamenané změny, mělo změnit. Například policie ví, že někdo mezi druhou a pátou hodinou ráno rozbil okno a vlezl do sledované budovy. Dnes se tříhodinový záznam musí prohlédnout celý. To už nebude nutné,“ popsala současný stav Irena Šindlerová.

„Po modernizaci systému bude stačit zadat datum, čas a funkci, třeba „osoba“ nebo „okno“, a během krátké chvíle budou mít policisté výsledek. Program má ještě řadu dalších funkcí, například umí propojit všechny kamery, což se vyplatí třeba při pátracích akcích,“ popsala vymoženosti modernizovaného kamerového systému Irena Šindlerová.

Další projekty z oblasti prevence kriminality, které získaly dotaci, je forenzní značení jízdních kol a vzdělávání. Značení kol syntetickou DNA v Krnově probíhá od roku 2015.

„Za tu dobu strážníci označili už téměř 900 jízdních kol a kompenzačních pomůcek v celkové hodnotě vyšší než 10,5 milionu korun,“ uvedl velitel Městské policie Krnov Pavel Moravec.

Že značení přináší viditelné výsledky, dokazuje pokles krádeží jízdních kol. V roce 2014 jich bylo zcizeno 47, o rok později 25 a vloni už jen šest. Pokles může být přímým důsledkem forenzního značení.