Čtvrteční odpoledne zasvětili právní poradci dTestu a České obchodní inspekce v Bruntále besedě se seniory na téma Ochrana seniorů při předváděcích akcích a podomním prodeji. Je s podivem, kolik nešťastníků v důchodovém věku se nechává pravidelně zlákat na předváděcí akce takzvaných šmejdů, kteří se z nich různými osvědčenými metodami snaží jen vytáhnout peníze. O to je podivnější, že se besedy zúčastnila jen hrstka seniorů.

Při poslední předváděcí akci v Bruntále se dostalo do spárů šmejdů více než dvacet důchodců, o osvětu projevila zájem ve čtvrtek 21. listopadu odpoledne v sále Europe Direct Bruntál jen pětice seniorů. A to je smutné vzhledem k tomu, jaký šmejdi umí udělat důvěřivcům průvan v peněženkách i na účtech, a ještě je třeba přemluví k uzavření nevýhodné finanční půjčky. Co tedy odborníci na šmejdy starším lidem v Bruntále doporučovali?

Řeč ředitele České obchodní inspekce

Při besedě nechyběl ředitel Inspektorátu Moravskoslezského a Olomouckého kraje České obchodní inspekce Mojmír Bezecný. „Díky promítání filmu Šmejdi, z něhož vzešlo i hanlivé označení nepoctivých prodejců, získali senioři jasnější náhled na průběh a důsledek předváděcích akcí různých firem," řekl Mojmír Bezecný. Přístup společnosti k prodejcům, kteří používají často nevybíravé až drsné prodejní metody, se podle něj po promítání filmu změnil.

Na film zareagovali samozřejmě i samotní šmejdi. „V současné době máme vůbec problém zjistit, kde se daná předváděcí akce koná. Dnes objednávají zástupci těchto firem seniory telefonicky, píšou soukromé dopisy na konkrétní adresy," uvedl ředitel Bezecný.

Proto je pro inspektory složité prodej kontrolovat. Přestože část podobných firem svou činnost již byla nucena ukončit, jiné pokračují třeba i pod jiným názvem dál.

To platí i pro nechvalně známé zástupce firem Beck Europe a Beck Reisen, které přes jasné ujišťování svého německého kápa Jense Beckhäusera v srpnu v Česku neskončily, jak tvrdil. Naopak spřízněné osoby podnikají podobným stylem dál, jak napovídá pohled do obchodního rejstříku, jen se firmy jinak jmenují, některé se i nepravidelně přejmenovávají.

Senioři by si podle ředitele Bezecného měli dávat pozor na povedené prodejce například v obchodních domech.

Proč vlastně České obchodní inspekci podobní lidé tak vadí? Protože při prodeji předražených výrobků a spotřebičů používají ve velké míře zastrašování, sliby a dokonce i výhrůžky. Často nutí své oběti podepisovat nevýhodné smlouvy, od kterých je potom jen těžké odstoupit. „Na podobné akce je lepší vůbec nechodit, to je nejlepší prevence. Ani na osobní pozvání," radil ředitel.

Dejte na radu právní poradkyně

Zatajování informací o zboží, nátlak na kupující, manipulace a sliby údajných výher se nelíbí ani právním zástupcům dTestu Janě Fialové a Lukáši Zelenému.

„Každou pozvánku na akce těchto prodejců je nejlepší buď přímo vyhodit nebo poslat České obchodní inspekci," uvedl vedoucí právní poradny dTest Lukáš Zelený. Na poradnu dTest se letos obrátilo již dva a půl tisíce seniorů se žádostí o pomoc a radu.

„Předváděcí prodej je problém," začala s osvětou právní poradkyně dTestu Jana Fialová, která se problematice matení a ochuzování důvěřivých seniorů věnuje tři roky.

„Nemine dne, aby se na poradnu neobrátilo několik seniorů, nespokojených s nákupem produktů na předváděcí akci nebo při podomním prodeji, což k sobě patří," informovala Fialová. Senioři se obrací na dTest většinou už v době, kdy koupili například nádobí za statisíce, zjistili, že k ničemu není a nemá ani prodejci slibované vlastnosti, a chtějí peníze zpět.

„Někdy ani nevíme, a ani samotní senioři, kolik smluv vlastně podepsali," varovala Jana Fialová.

Právě v tom může být jádro pudla: spotřebitel podepíše v mnoha případech i žádost o úvěr, který se mu může výrazně prodražit. I když právnička Jana Fialová používá místo slova šmejd raději termín „nekorektní podnikatel", na věci samé to nic nemění. Předváděcí prodej se jako metoda podle slov právničky nedá zakázat.

„Upozorňuji, že tento prodej je více rizikový, než kterýkoliv jiný. Na ulici se smlouvy nesjednávají," dodala.

Co seniory nutí

Co nutí starší a pokročilé vrážet peníze do předražených věci, které často ani nepotřebují? „Je to i o tom sociálním kontaktu. V autobuse senioři potkávají vrstevníky, berou to jako výlet. Je to i chyba naše, že nenabízíme seniorům jiné alternativy," vyjádřil se příchozí Karel Soukop.

Jeden ze seniorů odkryl případ kamaráda z Krnova, který koupil na úvěr lampu. Prošvihl čtrnáctidenní termín vypovězení smlouvy, takže čekal, že bude muset UV zářič jako nepotřebný odložit a splácet dluhy. „Tentokrát to vyšlo. Vzali si právníka, a peníze dostal zpět," popisoval senior. Takový případ se šťastným koncem je ale spíše výjimkou.