Z infromační tabule na Opavské ulici v Krnově se toho lidé asi mnoho už nedočtou.

Zničili ji totiž neznámí vandalové.

Plastová tabule, na které byla vyobrazena podrobná mapa Krnova, se po ataku výtržníků rozletěla na tisíc kousků a její ostré části nebezpečně trčí ze sněhové závěje.

POZNÁMKA DALIBORA OTÁHALA

Na vandalství se těžko hledá dobrá obrana


Jsou problémy, na něž se jen velice těžko hledají účinná řešení. Jedním z nich je i vandalství. Snad každé město a obec si stěžuje na řádění vandalů a snaží se jim více či méně nějak vzdorovat. Ale zbavit se vandalů jednou provždy nejde.

Vandalové se vepsali do historie tím, že roku 455 dobyli Řím a dva týdny město plenili. Tak dali jméno lidem, ničících kulturní hodnoty. A jen tak pro zajímavost, sídla tohoto germánského kmene byla i na území Slezska a Slovenska.

Každá společnost se setkává s projevy vandalství a snaží se na ně najít recept a alespoň trochu je potlačit. Osvědčuje se, když pachatel musí škodu nahradit a nejlépe odpracovat všem pěkně veřejně na očích. A když občané nejsou lhostejní, ale cítí pocit spoluzodpovědnosti za místo, kde žijí.

Kmen Vandalů, který kdysi vyplenil Řím, nakonec zanikl. Vandalové neznali písemnictví a nic se po nich nedochovalo. Jen, že po nich zůstalo pojmenování pro barbarské ničení. I to je až moc.