Index kvality života 2019 hodnotil 206 českých měst na základě řady kriterií. Počet praktických lékařů na obyvatele, dojezdové časy sanitek, lékárny, kina, délka života, znečištění, dostupnost bydlení a zaměstnání, počet kin, bankomatů, supermarketů i exekucí. V jeho řebříčku se objevil Krnov, Bruntál a Rýmařov.

Mezi Bruntálem a Krnovem od pradávna panuje přátelské špičkování a soupeření. Dozvíme se objektivní pravdu, kde je lepší místo k životu? Podle Indexu kvality života 2019 se v Bruntálu i v Krnově žije mizerně, ale v Krnově je to s kvalitou života přece jen ještě horší. Zatímco Bruntál je v žebříčku 206 českých měst na 192 místě, Krnov je až na 200. místě. Rýmařov na 187. místě je na tom nejlépe. Žebříček vyvolal řadu otázek a pochybností o objektivitě srovnání.

Problematický je například index supermarketů. Mají se za obchodní řetězce v blízkosti centra města dávat plusové nebo záporné body? Jde o subjektivní hodnocení. Jinak situaci vyhodnotí odborník na urbanismus a jinak senior bez auta.

„Postavme v Krnově na náměstí supermarket a poskočíme dopředu. Stačí deset nových bankomatů a už bychom Bruntálu v kvalitě života šlapali na paty,“ upozornil na úskalí zvolené metodiky krnovský zastupitel Miroslav Kozelský. Stejně tak se může Krnov posunout v žebříčku nahoru nebo dolů, přestože se vůbec nezmění. K zamíchání pořadí stačí, když v jiném městě zavřou nebo otevřou velkoprodejnu.

„Pro mě je to důkaz, že u tak ohromného kvanta dat (řada indexů u dvou stovek měst) není možné zajistit seriózní analýzu a vyfiltrování nesmyslů. Ať už vnímáme klady a zápory svého města jakkoliv, tak skutečně nejsme s kvalitou života v něm až na samém chvostu. Když vidím na předních příčkách vybydlená města v Pošumaví, nebo vesnice jejichž jedinou devizou je blízkost bohatého města, tak o objektivitě žebříčku vážně pochybuji. Pro mě je to zkrátka tupé matematické vyjádření dat, jejichž skutečný obsah nikdo neověřuje,“ napsal Kozelský v diskusi na facebooku města Krnova.

Krnov. Ilustrační foto.Zdroj: MěÚ Krnov

„Má to i své světlé stránky, už šlapeme na paty Mostu. Možná by stálo za úvahu oslovení pánů Prušinovského a Kolečka, jestli by o nás nevytvořili taky nějaký TV seriál Dycky Krnov,“ zažertoval nad výsledky Michael Cestr, když si povšiml, že Krnov je na 200. místě a Most na 204. místě.

Je opravdu nejkvalitnější život v Říčanech u Prahy, které leží mezi dálnicemi D1 a D11? Nebo v Praze plné turistů, kde je zoufalý nedostatek parkovacích míst? „Pořád nerozumím tomu, že to někdo vydává za nějaký směrodatný a seriózní výzkum,“ glosoval index znalec krnovské historie Alexandr Michl-Bernard.