„Jde o jediné místo v západních Čechách, kde film natáčíme. Toto místo jsme vybrali kvůli jeho jedinečnosti, je kouzelné, jako z pohádky. Je ale postavené na černo, řešili jsme to i s místními orgány, že je v pořádku, že to spálíme. Jestli to někoho mrzí, omlouvám se, ale chatka by se zbourala stejně, takto aspoň bude navždy připomenuta skrze film,“ řekl Deníku producent snímku Tomáš Michálek.

Filmaři to při natáčení uprostřed řeky neměli snadné. „Musí se jezdit na lodích, bouda je na pilíři, musíme se tam dostávat po žebříku, což s technikou není jednoduché. Navíc nám situaci komplikuje déšť, museli jsme kvůli němu měnit i kostýmy,“ potvrdil vedoucí natáčení Tomáš Pertold.

Natáčení v Krnově:

Fotogalerie: V Krnově se točí, přijeli Dyková i Prachař

„Já s Javorským jsme lodičku nezatížili, ale tři komparzisti ji včera potopili, jeden vypadl do vody. Když jsou lidi na vodě, nesmí být tlustí,“ smál se při čekání na záběr David Prachař.

Ve snímku na motivy oceňovaného románu Jáchyma Topola představuje pouličního herce, který se po letech kočovného života po Evropě vrací domů s partnerkou (Tatiana Vilhelmová), synem Eliášem (Jaroslav Cuhra) a malým miminkem. „Točíme v Čechách i na Slovensku, i když se to odehrává na Sázavě, a to v současnosti. Na tomto místě bydlí Šupina, můj kamarád z dětství, jehož hraje Vláďa Javorský. Spolu s ním a s dětmi z domku utečeme a pak ho místní zahrádkáři, jimž jsme ukradli nějakou kedlubnu, zapálí,“ prozradil Prachař.

Stejná bouda stojí v ateliérech 

Dodal, že u srubu na pilíři se budou točit jen exteriéry. „V Klecanech máme v ateliéru postavenu stejnou boudu, kde to točíme, protože tady by to nešlo,“ vysvětlil s tím, že pohyb ve staré chaloupce je nebezpečný a navíc uvnitř může být jen omezený počet lidí. S prací Jáchyma Topola se setkal již při divadelní adaptaci jeho románu Noční práce. „Noční práce, co jsme dělali v Národním divadle, a román Citlivý člověk, jsou si v něčem podobné,“ uvedl s tím, že je spojují lidé, žijící tak trochu mimo konzumní společnost, kde se vše měří ekonomickými úspěchy. Jsou proto tak trochu považováni za outsidery.

Poté ale již musel nastoupit s Javorským, Cuhrou a režisérem Tomášem Kleinem do loďky a vydat se ke srubu, aby natočili scény, předcházející zapálení chatky. Pak již následovalo finále několikadenního natáčení. Pyrotechnici vše nachystali pod dohledem hasičů a chaloupka byla zapálena. V budoucnu ji nahradí lávka, která spojí oba břehy a bude součástí cyklostezky.

Duben na Krnovsku a Osoblažsku

Film se v dubnu natáčel také na Krnovsku a Osoblažsku. Filmový štáb například oprýskané krnovské činžáky v Alšově ulici doplnil podivnými symboly. Díky tomu, že se jedná se o žánr road movie, budou filmové lokace budou velmi pestré a filmaři se za nimi dost najezdí. Kromě Krnova se natáčelo také ve Městě Albrechticích, Svobodných Heřmanicích, Holčovicích a v Hlince na Osoblažsku - VÍCE ZDE