VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Idea spolkového domu vznikla ve Flemmichově vile

V krnovské Flemmichově vile v roce 2008 díky pochopení a podpoře tehdejšího vedení města a obětavosti občanů Krnova začala dostávat konkrétní podobu myšlenka „Spolkového domu". Jakým vývojem prošla?

27.3.2016 1
SDÍLEJ:

Šumný Krnov v roce 2009 patřil k nejznámějším akcím dobrovolníků ze spolkového domu. Na procházku za historií a architekturou Krnova si našli čas i autoři Šumných měst Radovan Lipus a David Vávra.Foto: DENÍK / Fidel Kuba

Na počátku úvah o potřebě Spolkového domu pro Krnov stálo základní motto: „Pro zdravý rozvoj města je nejlepší investicí podpora občanských a zájmových činností, které město kultivují. Z takových aktivit se rodí trvalý a hluboký vztah, nápady a energie pro rozvoj města."

Díky podpoře ze strany radnice, která iniciativním občanům nabídla prostory pro spolkovou činnost, se touto formou odehrálo více než sto akcí ročně. Ty byly připravované a zajištěné výhradně dobrovolníky. Tématický rozsah byl široký a pestrý.

Od pravidelného cvičení jógy, dechových cvičení a tanců pro ženy, přes dílny zájmových činností, výstavy, tematické exkurze, vycházky do přírody s odborníky, práce na různých projektech, klubová setkání, samostatné koncerty, divadelní představení, přednášky o historii regionu, zdravé životním stylu, přírodě, architektuře, cestování, umění až k filosofickým besedám s předními českými odborníky nebo umělci.

Cvilín, řeky, hudba, architektura, výlety

„Podařilo se tak kultivovaně oživit krásný a historicky cenný prostor, ale nejen to. Ukázalo se, že spolupráce občanů a města je možná. Navíc přináší městu velké finanční úspory i velkou společenskou hodnotu", zrekapituloval počátky spolkové činnosti Petr Ondruška, který byl jedním z iniciátorů.

Činnost se ale neomezovala jen na prostory Flemmichovy vily. Doprovázely ji komentované vlastivědné, historické i přírodovědné procházky a návštěvy významných míst. Akce pro veřejnost se zaměřily na diskuse o úpravách veřejných prostranství, okolí řeky ve městě, obnovu Cvilína, vznikl festival Setkání s duchovní hudbou a další akce s cílem zpříjemnit život v našem městě.

K vrcholům a nejvíce navštěvovaným patřily akce v rámci Šumného Krnova v roce 2009.

Nové sídlo v areálu kina Mír

Z Flemmichovy vily se tento spolkový fenomén v roce 2011 přenesl do nového sídla v objektech krnovského kina Mír. I zde pokračovala práce dobrovolníků, kteří si na své náklady upravili pronajaté prostory.

Každoročně se zde realizovalo mnoho menších a zajímavých besed, cvičení, přednášek i kurzů. Ač jsou prostory přece jen méně známé, než Flemmichova vila, také sem si opakovaně nacházeli Krnované cestu.

A tak i zde činnost doplňovaly další akce ve městě a jeho okolí. Ať už je to vzpomínaný festival duchovní hudby, který se již stal tradiční součástí kulturní nabídky, nebo pouliční sousedské slavnosti pod názvem „Zažít město jinak", či ornitologické vycházky nebo bleší trhy.

Složité financování

Po celou dobu spolkové dobrovolnické činnosti v pronajatých prostorách města nejobtížnějším úkolem bylo zajištění finančních prostředků. Ačkoliv město každoročně podpořilo platby za energie, na bedrech dobrovolníků zůstávalo zajistit jejich spolufinancování.

Protože finanční zátěž je vysoká a není možné pokladnu naplňovat provozováním prostor, bylo vedení města požádáno o posouzení situace. „Spolky mají čím platit. Jsou to nápady a zkušenosti, které jsou realizovány ve stovkách hodin dobrovolnické práce. Tato činnost má vysokou ekonomickou hodnotu, což nejlépe ukazují náklady na organizování obdobných akcí příspěvkovou nebo komerční organizací.

Také vysoká společenská hodnota je neopominutelná. Setkávání občanů, kteří si akce také organizují, je výbornou školou přímé demokracie," doplnil Ondruška zajímavou úvahu o hodnotě dobronických aktivit.

„Já bych také zdůraznila, že naše činnost účinně rozvíjí kladný vztah k městu a zájem o aktivní tvořivé přispění k jeho kulturním hodnotám, jeho kulturnímu dědictví. To je totiž hodnota, kterou žádná pasivní účast na komerčních akcích nevytvoří," doplnila Květoslava Kukelková, která se rovněž podílí na dobrovolnických aktivitách spolkového domu v Krnově.

Autor: František Kuba

27.3.2016 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

V souboji nováčků se radoval Rýmařov

Ilustrační foto
22

To jsou oni! Podívejte se, kdo bude nově hájit zájmy Moravskoslezského kraje

Zesnulí v krnovském a bruntálském regionu

Vážení čtenáři, na webových stránkách Bruntálského a Krnovského Deníku přinášíme seznam zesnulých v našem regionu za uplynulé období.

ANO dosáhlo výsledku, na který u nás bývala zvyklá ČSSD

/SLEDOVALI JSME ON-LINE, FOTOGALERIE Z VOLEBNÍCH ŠTÁBŮ/ Spočteno, podtrženo, hotovo. Volby v Moravskoslezském kraji jasně vyhrálo hnutí ANO s hejtmanem Ivo Vondrákem v čele, drtivou porážku naopak utržila ČSSD, kterou v regionu vedl celostátní lídr Lubomír Zaorálek. K urnám přišlo 551 446 lidí, čímž účast dosáhla 55,86 procent.  

Mladí lidé letos volili častěji, než je zvykem

/FOTOGALERIE/ Během voleb do poslanecké sněmovny se k urnám dostavilo mnoho mladých lidí, kteří v předchozích volbách ještě hlasovat nemohli. Podle odpovědí mladých voličů z Rýmařova šli k volbám, protože jim není lhostejné, kdo bude sedět v příští vládě a jakou politiku povede Česko jak vnitrostátně, tak vůči Evropské unii.  

AKTUALIZOVÁNO

VOLBY 2017 V KRAJI: Oranžovou v Moravskoslezském kraji vystřídala modrá

/VIDEO, FOTOGALERIE/ Volební výsledky v Moravskoslezském kraji jsou sečteny, vítěze parlamentních voleb 2017 známe. Hnutí ANO sesadilo z pomyslného trůnu ČSSD.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení