„Obecně lze říct, že ve velkých městech s vysokou zaměstnaností je podíl hotovostních plateb vyšší. Na Bruntálsku jsou v oblibě úvěry ze stavebního spoření a hypotéky,“ potvrdil Zbyněk Chobot, ředitel společnosti Max Finance s. r. o. Důvodem obliby hypotečního úvěru je především snadné vyřízení a rychlost. Pokud se neobjeví komplikace může být dům nebo byt, který si zájemce vyhlédl, zaplacen i do měsíce.

„Klient vždy potřebuje potvrzení o příjmu, nebo daňové přiznání, kopii osobních dokladů, dále list vlastnictví nemovitosti, nabývací tituly a kupní smlouvu,“ řekl Chobot. Každá banka má jiná kritéria a požadavky, takže se může stát, že k vyřízení hypotečního úvěru bude potřebovat ještě nějaký další doklad. Banka si také vyžádá odhad financované nemovitosti, jako potvrzení skutečné tržní hodnoty. To může být kámen úrazu, a pokud je prodejní cena bytu nebo domu výrazně vyšší, než je její aktuální hodnota na trhu, nemusí banka zájemci poskytnout stoprocentní kupní cenu.

Komplikací může být také nízký příjem žadatele, což například na Bruntálsku, kde jsou příjmy jedny z nejnižších v republice, bývá docela časté. „Ano, nejčastějším důvodem, proč žádost o hypotéku nevyjde, je nízká bonita žadatelů a negativní záznamy v bankovních registrech,“ pokračoval ředitel. Často stačí i opožděné splácení nějaké půjčky a hned je vyřízení hypotéky ohroženo.

Mimoto ne všechny nemovitosti jsou vhodné k financování tímto bankovním produktem. „Nemovitost musí splňovat požadavky banky. Například musí být v dobrém technickém stavu, musí mít evidenční číslo, pozemek musí být určen k výstavbě, nemovitosti musejí mít příjezdovou komunikaci a podobně,“ popsal vlastnosti vhodných objektů ředitel Max Finance.

Speciální nároky jsou také v případě koupě družstevních bytů, jimiž nelze ručit. V tomto případě je třeba mít potvrzení od družstva o možnosti převodu do osobního vlastnictví, anebo se bance zaručit jinou nemovitostí. Stejný způsob financování lze uplatnit nejen na koupi, ale i v případě výstavby či rekonstrukce.

Existují i další produkty, které banky a spořitelny svým klientům poskytují. Různé bankovní ústavy mají různé podmínky, proto se nezasvěceným lidem může zdát jejich nabídka nepřehledná. „Proto doporučuji klientům využít služeb nezávislého finančního poradce, který je schopen klientům poradit, který produkt je pro ně nejvýhodnější,“ poradil Chobot.

Hypotéky