„Až se naše pohledy potkají, upadnete do příjemného stavu, který už znáte. Usnete,“ řekl hypnotizér dívce sedící na židli na pódiu. A tak se stalo. Dívka okamžitě zavřela oči a klesla jí hlava. V sále to zašumělo překvapením.

Na vystoupení hypnotizéra se ve čtvrtek do krnovského střediska volného času přišlo podívat asi 150 lidí. Převažovali lidé středního věku a mladí. Po krátké úvodní přednášce o historii hypnózy se Jakub Kroulík zeptal, kdo by si chtěl hypnózu vyzkoušet.

Pár lidí se pohotově zvedlo, kdo chvíli zaváhal, neměl už šanci. Osmička statečných se usadila na židlích na pódiu. Tři muži, pět žen. Úvodní technika byla spíše relaxační, hypnotizér se na konci každého zeptal, jak se cítí. Dva muže pak poslal si zpátky sednout. Na pódiu zůstalo pět žen a mladý muž. A pak se děly věci.

Ilustrační foto
Falešný vnuk opět útočil

Je i diváky čekala hodina velmi neobvyklých zážitků: média, jak je Jakub Kroulík nazýval, se slovem, dotekem či po přečtení dopisu dostávala do hypnotického stavu, slyšela instrukci a pak dělala to, co hypnotizér chtěl.

V předpažení jim ztuhla ruka tak, že jí nešlo hnout, jedné z dívek zkameněly nohy tak, že se nedokázala pohnout, pak ale také nedokázala přestat dělat rukama mlýnek. Chlapec na chvíli zapomněl, jak se jmenuje, a poté na základě hypnotizérova pokynu tvrdil, že se jmenuje Karel Čtvrtý.

Dvě dívky dostaly instrukci, že až se probudí, bude jim onen mladík připadat tak úžasný, že od něj nebudou moci odtrhnout oči. A bylo to tak. Diváci se zamilovaným pohledům smáli, ale dobromyslně.

Příznivci KSČM se tradičně sešli na 1. května na pražském Výstavišti. Každoročně přišlo i několik odpůrců.
Poznámka Fidela Kuby - Májové svátky

Nedělo se nic špatného. Všechny stavy trvaly jen chvíli a hypnotizér dal zase vše do pořádku. Nemůže to být zneužito? Je možné spáchat v hypnóze zločin? Ptali se na závěr lidé.

„Energie nemá být využitá pro negativně, nemá škodit. Je prospěšná, pomáhá a tak by to mělo zůstat. Žádný zločin provedený v hypnóze není v historii ani v současnosti doložený,“ odpověděl Jakub Kroulík s tím, že mentalista má velkou zodpovědnost a on sám si je toho velmi dobře vědom.

Diváky také zajímaly léčebné účinky hypnózy. Jakub Kroulík odpověděl, že se hypnóza dá využít při redukci váhy, odvykání kouření, při léčbě fóbií. Sám si ale žádnou léčitelskou poradnu otevřít nechce.

„Možná, až budu starý čaroděj s bílým vousem po kolena. Zatím mě baví tato práce,“ uzavřel. Lidé odcházeli v dobré náladě, obohaceni o zajímavé poznání. Malá poznámka závěrem: „Určitě to byli zaplacení figuranti,“ řekli mi doma, když jsem po příjezdu líčila svůj zážitek. Některé věci nemá cenu vysvětlovat. Kdo neviděl, neuvěří.

Replika sto let staré opavské tramvaje byla vyrobena v Krnově v roce 2008.
Opavská tramvaj vyrobená v Krnově