Za celé prázdniny udělili za nedostatky na táborech v okrese Bruntál pouze pět blokových pokut v celkové výši 2,5 tisíce korS průběhem letošních letních dětských táborů jsou hygienici spokojeni.

Zkontrolovali přitom všechny tábory v okrese, z toho jeden dokonce opakovaně, protože se chtěli přesvědčit o odstranění zjištěných nedostatků. „Můžu říci, že tábory jsou na požadované úrovni. Provozovatelé jsou zkušení táborníci a dbají na dodržování předpisů. Vědí už, co po nich chceme a ve vlastním zájmu to dodržují,“ řekla hygienička Michaela Pavelková z bruntálské hygienické stanice. V okrese Bruntál bylo letos dvaadvacet velkých letních dětských táborů, na kterých se v době prázdnin postupně vystřídalo 1815 dětí. Dále bylo v provozu 15 menších dětských táborů s kapacitou do 30 účastníků, na nichž se vystřídalo 333 dětí.

„Z těch pěti udělených pokut byly tři za nedostatky v evidenci, jedna za stravování a jedna za nezajištění pitné vody na čištění zubů. Mýt se děti sice mohou ve vodě užitkové, ale na čištění zubů musí být bezpodmínečně voda pitná, stejně jako na vaření. Tady už můžeme hovořit o ohrožení zdraví. Udělili jsme tedy pokutu a nařídili odstranění závady, což provozovatel neprodleně zajistil. Přesvědčili jsme se o tom na následné kontrole,“ uvedla Michaela Pavelková. Letos se na táborech nevyskytlo žádné hromadné onemocnění ani vážnější úraz.

„Poněkud zvýšený byl výskyt klíšťat. Tak to ale asi bylo všude. Na jednom táboře například zaznamenali šedesát klíšťat za týden. Za celé prázdniny se však na táborech nepotvrdilo onemocnění klíšťovou encefalitidou,“ doplnila Michaela Pavelková. Provozovatelé táborů, kuchařky i vedoucí chápou nutnost dodržování platných hygienických předpisů, které chrání zdraví dětí. „Přepisy jsou sice přísné, ale dá se to zvládnout. Jednodušší je to u táborů se základnou v pevné budově, ale z vlastních zkušeností vím, že to jde i na čistě stanovém táboře bez pevné budovy a bez elektřiny,“ vysvětlila Marcela Rozprýmová z bruntálského domu dětí.