K výraznému zhoršení kvality vody došlo v posledním týdnu také ve vodní nádrži v Budišově nad Budišovkou v okrese Opava a v rybníku Bohušov na Bruntálsku. „Přítomnost toxických sinic v těchto nádržích představuje významné zdravotní riziko, proto tu koupání nedoporučujeme,“ uvedla krajská hygienička Helena Šebáková.

Dodala, že sinice se rozmnožily i ve vodní nádrži Čerťák na Novojičínsku. „Stanovená množství však nepředstavují zdravotní riziko pro běžnou populaci, nelze však vyloučit vznik zdravotních problémů u některých vnímavých jedinců, dětí, alergiků, těhotných žen. Proto doporučujeme těmto lidem, aby zkrátili koupání a poté se osprchovali v pitné vodě,“ doporučila Šebáková.

Dodala, že lepší situace je na všech třech koupacích místech vodní nádrže Těrlicko v okrese Karviná. „Koupání v této nádrži již nepřestavuje zdravotní riziko. Na zbývajících sedmnácti koupacích místech v Moravskoslezském kraji splňuje kvalita vody hygienické požadavky na koupání ve volné přírodě,“ tvrdí Šebáková.

Aktuální informace o kvalitě vody ke koupání jsou k dispozici ZDE.