Každý ze 107 letních táborů v kraji se snaží hygienici navštívit alespoň jednou, zatím provedli přes 50 kontrol. I přes několik nedostatků ve stravovacích provozech je letos celková úroveň táborů dobrá, žádný z nich nebyl kvůli hygieně uzavřen. ČTK to řekla krajská hygienička Eva Geryková.
"Zatím poslední pokutu ve výši 1000 korun musela zaplatit kuchařka, u které jsme objevili nepoužité maso zamražené už v červnu. Musela ho okamžitě zlikvidovat," řekla Geryková. Dodala, že v tomto případě šlo spíše o nevědomost než záměr. Na táborech podle ní často pracují brigádníci, kteří se občas prohřešku dopustí, protože nemají stoprocentní hygienické znalosti oproti profesionálním kuchařům.
Hygienici se také setkávají s uchováváním zbytků jídel. "Lidé nám sice vysvětlují, že jídlo v ledničce si dají vedoucí jako druhou večeři. Takové uskladňování potravin bez náležité úpravy ovšem netolerujeme," vysvětlila vedoucí odboru hygieny dětí a mladistvých z ostravské hygienické stanice. Třetím nejčastějším prohřeškem je křížení pracovních ploch v táborových kuchyních, kde se chybně zpracovává syrové maso spolu s tepelně upraveným. "V domácnostech se toho dopouštíme běžně, oba dva druhy masa například krájíme jedním nožem. V kuchyni, kde se vaří pro více jak 30 dětí, je to ale nepřípustné vzhledem k přenosu bakterií," uvedla Geryková.
Několikadenní úmorné vedro přimělo hygieniky hlídat také pitný režim dětí a hygienu při čepování nápojů. Děti by neměly dostávat ve velké míře slazené nápoje, ale čaj a jemně ochucené vody, dodala hygienička. Kromě stravování sledují oborníci i ubytování, stav lékárniček, zdravotnickou dokumentaci a ošetření případných poranění.
"Například stany nesmí mít částečnou nebo děravou podlážku. Sledujeme také, jak vedoucí dohlížejí na osobní hygienu dětí. Pokud dítě doveze z tábora jedny nošené tepláky, které špínou doslova stojí, a ostatní věci úhledně zabalené v kufru ještě od maminky, je něco špatně. Není to sice důvod k pokutě, ale výtku bychom takovému vedoucímu dali," řekla Geryková. Dodala, že dosavadní kontroly mají po třech týdnech příznivý výsledek.
Hygienici nezaznamenali žádné epidemie, všechny tábory se konají bez omezení. "Vedoucí na táborech jsou většinou lidé zkušení, s dětmi pracují celý rok. Tábory navíc pořádají opakovaně, takže jsou znalí předpisů a našich hygienických požadavků, které se snaží dodržovat," uvedla hygienička.
Na táborech v Moravskoslezském kraji tráví volný čas zhruba 1300 dětí. Téměř třetina táborů se nachází na Frýdecko-Místecku, druhou nejpočetnější oblastí je Bruntálsko s 20 tábory.