Parkoviště Hvězda je vstupní branou na Praděd, na hřebeny Jeseníků a sjezdovky kolem Ovčárny. Zimní sezona zde nezačala zrovna nejlépe.

Řidiči nadávali obsluze parkoviště, protože z předchozích let byli zvyklí zde platit pouze hotově. Nový parkovací systém od nich ale vyžadoval pouze bezhotovostní platbu kartou.

Nový systém na parkovišti Hvězda u Karlovy Studánky provází nedorozumění a stížnosti, 27.11.2023
Jeseníky: motoristé nadávají, nový parkovací systém na Hvězdě provází zmatky

V období svátků bylo parkoviště Hvězda zaplněné do posledního místa a zoufalí řidiči improvizovaně nechávali auta odstavené v závějích kolem silnice směrem na Malou Morávku i na Karlovu Studánku. Zdá se, že tyto problémy se podařilo vyřešit.

Jak to funguje?

Parkoviště Hvězda provozuje obec Karlova Studánka.

„Milí návštěvníci naší krásné obce, s radostí bychom Vás rádi informovali, že v nedávné době došlo k modernizaci parkovacího systému na parkovišti Hvězda. Jak můžeme parkovné zaplatit? Hotovostí, kartou i online,“ informuje o novinkách obec Karlova Studánka s tím, že o celém parkovišti jsou nainstalované informační tabule, ceníky a navigační prvky v podobě QR kódů, které jim poradí ve třech jazycích jak postupovat.

Všechny restaurace, obchody, hotely a služby, které spadají pod státní podnik Horské lázně Karlova Studánka, berou platební karty i hotovost. U soukromníků jsou celkem běžné cedule "jen hotovost" a "karty nebereme".
Karty, nebo jen hotovost? Deník mapoval situaci v Karlově Studánce

A jak si na Hvězdě dopředu zarezervovat místo?

„Skrze webové stránky Parkum.cz. Tato služba je zejména pro návštěvníky, kteří plánují dlouhodobější pobyt nebo chtějí mít své místo jisté v rámci frekventovaných dní. Po online platbě obdrží kromě dokladu i QR kód, který načtou u vjezdového terminálu parkoviště,“ informuje obec návštěvníky jak využívat nový rezervační systém.

Alternativa: autobus z Dolní Moravice na Ovčárnu

A co když je parkoviště na Hvězdě zaplněné do posledního místa? Od 25. prosince 2023 nabízí autobusový dopravce Umbrerella City Lines alternativní výjezd na Ovčárnu.

Místo na Hvězdě mohou motorizovaní návštěvníci Jeseníků odstavit své auto v Dolní Moravici na parkovišti u benzínky a přesednout na autobus, který je vyveze až na Ovčárnu.

„Objevte novou cestu s Umbrerella City Lines. Ve spolupráci se starostou Malé Morávky Ondřejem Holubem, starostkou Karlovy Studánky Radkou Chudovou a starostou Dolní Moravice Pavlem Kopečkem jsme pro vás připravili pohodlnou a rychlou cestu za příznivé ceny,“ představuje své služby provozovatel nové autobusové kyvadlové dopravy Dolní Moravice – Ovčárna.

Skiareál v Karlově pod Pradědem 30. prosince 2023
Jeseníky: málo sněhu, hodně aut a nový autobus kyvadlo na Ovčárnu

Ceník parkoviště Hvězda

Léto:  7.30 - 17.00
Zima: 7.30 - 16.30
osobní vozidlo, moto za každou započatou hodinu 50 Kč
osobní vozidlo, moto za každý započatý den 130 Kč 
karavan/hod. 100 Kč
karavan/den  500 Kč     
autobus/hod. 100 Kč
autobus/den 600 KčCeny parkování na Hvězdě jsou stejné jako na parkovištích Dolní a Hubertus, které rovněž patří obci Karlova Studánka