Nejlepší studenti krnovského gymnázia každoročně přebírají cenu Dr. Sigmunda Langschura. Je pojmenována po profesorovi, který byl zavražděn v koncentračním táboře pro svůj židovský původ. Svého šestnáctiletého syna Huga naštěstí včas poslal do bezpečí k tetě do Londýna.

„Rodiče mne poslali do Londýna v květnu 1938. Můj otec, který byl velmi váženým učitelem a těšil se v Krnově dobré pověsti, si nedokázal představit, že by se jemu a jeho manželce mohlo něco stát. Nechtěl také těm gaunerům, jak říkal, přenechat svou penzi. Jeho hrdost se navíc zpěčovala přijmout v Londýně pomoc od rodiny mé matky,“ popsal Hugo Langshur příběh své rodiny v dopisech, které psal z Kanady krnovským zájemcům o historii.

Jeho rodiče utekli z Krnova až po Mnichovu. Našli útočiště v Olomouci, ale stejně je čekala cesta přes Terezín do lágru v Baranoviči na území dnešního Běloruska.

V Londýně se Hugo dal do učení v továrně na náklaďáky a praktické dovednosti doplňoval studiem. „Měli jsme během náletů na Londýn štěstí, neboť naše továrna přeměněná na válečnou výrobu utrpěla jen malé škody,“ vzpomínal Hugo Langshur na bombardování.

Hugo Langshur  britskou vojenskou uniformu oblékl v roce 1943.

S dokončeným vzděláním ve věku 21 let se přihlásil do britské armády. „Chtěl jsem do Itálie, ale armáda mne poslala do západní Afriky, kde se tvořily divize pro polní tažení v Barmě. Nakonec jsem si přece jen zajistil přesun do Itálie. Tam už ale mezitím bylo válečné tažení téměř u konce. Z Itálie jsem byl odvelen do Rakouska do armádního opravárenského závodu v Grazu,“ shrnul Hugo Langshur svou válečnou anabázi v Ghaně, Nigérii, Barmě, Itálii a Rakousku.

V roce 1946 byl převelen k tankové jednotce ve Šlesvicku-Holštýnsku. Stihl ještě v anglické uniformě navštívit Krnov, než byl v roce 1948 demobilizován. V roce 1951 se usadil v Kanadě a prosadil se jako konstruktér leteckých motorů Pratt&Whitney. Nechal si změnit jméno z Langschur na Langshur, aby se to v angličtině vyslovovalo foneticky správně. Na své rodné město ani na češtinu nezapomněl. Pamatoval si spoustu detailů meziválečného Krnova, dopisoval si se zájemci o historii, několikrát navštívil krnovské gymnázium i synagogu a podporoval zde různé projekty.

„Opustil nás ve věku nedožitých 98 let. Hugo Langshur cítil, že přichází jeho čas, a krátce před tímto smutným dnem nám poslal dvě knihy, které jeho otci věnovali v letech 1928-1930 studenti krnovského gymnázia. V souladu s jeho přáním bychom knihy rádi umístili v synagoze jako památku na jeho otce Dr. Sigmunda Lanschura i na něj,“ uvedl Jan Stejskal ze sdružení Krnovská synagoga.