Při pohybu venku máte šanci v Býkově - Láryšově objevit místo, kde je dostupný signál. Ovšem domy, zvlášť ty staré, co mají mají tlusté zdi, signál pohlcují. Někdy pomůže jít s mobilem do patra, kde bývá signál silnější než v přízemí. „V dolní části obce je signál nejhorší. Býkov – Láryšov není ojedinělý případ.

Také v sousedním Úvalně některé oblasti mají potíže se signálem. To jsou specifika příhraničí. Pořád se nám do toho míchá signál z Polska. Rooming už sice není drahý, ale zažíváme s ním veselé historky. Když se kvůli koronaviru při návratu ze zahraničí vyplňovaly formuláře, začali nám chodit úsměvné sms výzvy. Vítejte v Česku, nezapomeňte vyplnit příjezdový formulář. Podle našich chytrých mobilů jsme se čtyřikrát denně vraceli z Polska. Ve skutečnosti jste třeba ani neopustili místnost,“ popsala starostka Býkova - Láryšova Marcela Nytrová, jak funguje mobil v pohraničí.

Na příjezdu do polských obcí Równe a Dobieszów řidiče informují značky, že vjíždí do zóny s ohniskem ptačí chřipky. Obě obce leží na česko - polských hranicích. Březen 2022.
Rusín a Slezské Rudoltice na dolet, u polských hranic je ohnisko ptačí chřipky

V Býkově - Láryšově sice hapruje signál všem operátorům, ale stejně se snaží místním nabízet své služby. Zažívá to také rodina starostky.

„Manžel se tomu už jen směje, když volají operátoři a nabízí mu výhodný tarif, když přejde k nim. Minule řekl operátorce: když mi tady postavíte vysílač, tak já k vám klidně přejdu, ale nevím, jestli se vám ta investice vrátí. Ani sami poskytovatelé mobilních sítí nevěří, že v sousedství dvacetitisícového města v 21. století ještě nemají signál. Teprve když si dohledají Býkov - Láryšov na svých mapách pokrytí, tak řeknou pardon, máte pravdu, bohužel tam u vás naše služby nefungují,“ popsala starostka Marcela Nytrová úsměvnou rodinnou historku.

O2 a Cetin chtějí situaci řešit

Lidé si v Býkově - Láryšově předávají úsměvné rady, jak se dá ulovit signál. Ve výškách bývá signál o něco lepší, takže co tak třeba pořídit si hands free, přehodit provaz přes ptačí budku a pak před telefonováním vytáhnout mobil v kyblíku na strom?

Ve Víně u Slezských Rudoltic má sídlo zlatodílna rodiny Tumových. Své autorské šperky prezentuje pod názvem Ateliér kámen.
Bratři z Ostravy našli skutečný domov na Osoblažsku

Když se v minulosti zástupci Býkova – Láryšova obraceli na operátory s výzvou, ať konečně začnou situaci nějak řešit, většinou přišla zdvořilá odpověď s vysvětlením, že vzhledem k řídkému osídlení tato lokalita pro ně není prioritou. Snad už konečně přichází lepší časy. „Zrovna čekáme zástupce O2 a Cetinu, protože projevili zájem investovat do posílení signálu. Konečně se nám tento týden ozvali sami od sebe, že zkusí se slabým pokrytím u nás něco dělat,“ uzavřela starostka Býkova - Láryšova Marcela Nytrová.