Kdo by ze svých školních let nepamatoval, jak v mnoha vyučovacích hodinách zabíjel čas a výklad učitele neústupnými bitvami křížků a koleček v mřížkovaných sešitech. Princip piškvorek je vlastně hrozně jednoduchý. Stačí k to mu obyčejná tužka a papír a chuť předčit svého soupeře vytvořením souvislé řady pěti koleček či křížků za sebou.

„Původně jsme soutěž organizovali na bruntálském gymnáziu, ale letos už nám bohužel z organizačních důvodů nebyli schopni poskytnout odpovídající prostory, a proto jsme soutěž přesunuli do Krnova. Je to turnaj s druhou nejvyšší účastí v republice a v rámci našeho kraje je dokonce nejpočetnější," řekl Ondřej Svoboda z občanského sdružení Student cyber games, které soutěžní klání pravidelně pořádá.

Krnováci prošli až do finále

Mezi loňskými 27 tisíci účastníky z více než pěti set škol z celé České republiky a Slovenska se rozhodně neztratili ani zástupci krnovského gymnázia. Ba právě naopak. V nelehké konkurenci se dostali až do republikového finále.

„Bohužel jsme tam narazili na tým, který nakonec tu soutěž vyhrál a skončili jsme tedy pátí. Letos máme o dost silnější tým, ale i tak doufáme, že se s nimi nesetkáme v některém z dřívějších kol, protože máme letos v plánu celou soutěž vyhrát," uvedl Jiří Kunyt, jeden z členů vítězného týmu s mnohoznačným názvem Metanol.

„Tým Metanol je fakt dobrý. To už je vidět jenom na těch kombinacích, které vlastně nešlo ani nijak zablokovat. U nich je to automatismus. V souboji s nimi jsme neměli ani jednu remízu, ani jednu výhru," reagoval Josef Opletal z bruntálského gymnázia na piškvorkové umění krnovských.

Trénink přes internet

K úspěchu v soutěži takového rozsahu je už zapotřebí i tréninku a metanoláci jej rozhodně nepodceňují. „Trénujeme jednak o přestávce, ale hlavně hrajeme přes internet a tam se potkávají nejlepší hráči z celého světa, což je ideální místo k tréninku a zlepšování se," doplnil Jiří Kunyt, který po maturitě plánuje studium přírodních věd na vysoké škole.

V turnaji, který se na krnovském gymnáziu odehrál v pondělí 4. listopadu, se mužstva rozdělila do osmi skupin po třech účastnících. V nich se hrálo systémem každý s každým a nejlepší dva týmy z každé skupiny postoupily do vyřazovacích bojů. První tři týmy postoupily na krajské kolo soutěže do Ostravy, odkud už je jen krůček do celorepublikového finále, které se uskuteční 29. listopadu v Brně.

Krnovské oblastní kolo nakonec ovládl již zmiňovaný tým Metanolu ve složení Luděk Matějíček, Radim Dolejš, Ondřej Gebauer, Jiří Kunyt a Milan Musil, které do krajského kola doprovodí další tým krnovského gymnázia a z třetího místa také postupující družstvo gymnázia z Rýmařova.

Čtvrté, první nepostupové místo, si vybojoval tým „Řemeslníci" ze střední průmyslové školy také z Krnova. „Je to povedená akce, díky bohu za to, že děti něco dělají. Příští rok zase plánujeme se zúčastnit, protože nám celá akce připadá jako dobrá věc," doplnil Rudolf Glatter, učitel ze střední pedagogické a zdravotnické školy v Krnově.

V brněnském finále se pak bude hrát nejen o prestiž, ale také o ceny v hodnotě přes milion korun, přičemž první cenou bude, stejně jako loni zážitkový den v jednom z adrenalinových parků v Krkonoších.

Mezi celkem stopětadvaceti soutěžícími šestého ročníku pIšQworkování měli silnou převahu chlapci nad dívkami.

Jan Pirkl