Obyvatelé bytů s výhledem na hřiště a maminky, jež sem s dětmi chodí, jsou bezradné. „Je to fakt hrůza. Mám malou ještě v kočárku, ale za chvíli doroste a pokud to bude pokračovat takhle dál, tak na toto hřiště ji určitě nepustím, a to ho máme hned u baráku,“ postěžovala si Kateřina Havlíčková, která s rodinou bydlí v nedalekém domě.

Bezradná je i městská policie. Na bezdomovce posedávající na hřišti nemá žádné páky. „Sezení na lavičce jim bohužel nikdo nezakáže. Pokud neporušují zákony nebo obecně závaznou vyhlášku, nemáme důvod proti nim zasahovat,“ konstatoval šéf Městské policie Bruntál Pavel Petr. Černí šerifové mohou zakročit pouze pokud by nežádoucí pobudové vzbuzovali v kolemjdoucích veřejné pohoršení. Pak by se věcí zabýval správní orgán města. Mohl by sice udělit pokutu, pokud by se prohřešek prokázal, ale její zaplacení je v případě bezdomovců nejspíš sci–fi.

Rada města Bruntál by se měla na svém z nejbližších setkání zabývat novou vyhláškou. Ta by omezovala konzumaci alkoholu na veřejnosti. Podle připravovaného návrhu zahrnuje vyhláška také hřiště na Pionýrské ulici a jeho okolí. „Návrh vyhlášky omezující pití alkoholu na veřejnosti již existuje. Její schválení a přijetí je nyní na vedení města. Rada se návrhem bude zabývat na svém zasedání 2. září,“ konstatoval mluvčí Městského úřadu v Bruntále Jiří Ondrášek.

Rýmařovští městští zastupitelé přijali podobnou vyhlášku již v březnu. Vyčlenili šest lokalit ve městě, kde se na veřejnosti nesmí požívat alkohol mimo kulturní akce a oslav příchodu nového roku. „S obecně závaznou vyhláškou omezující požívání alkoholu na veřejnosti máme velmi dobrou zkušenost. Od té doby co platí, se nám tento nežádoucí jev podařilo eliminovat asi na devadesát procent,“ sdělil vrchní strážník Městské policie Rýmařov Lumír Sedláček.

Zuzana Pršalová