Na tomto hřbitově se od 70. let minulého století nepohřbívá. Jeho obnovení není potřeba a město Krnov jako majitel už dokonce uvažovalo o jeho likvidaci. Nyní o hřbitov požádal spolek Omnium, který mu chce dát důstojnou podobu.

„Tento spolek se věnuje záchraně a obnově zničených, ohrožených nebo nevyužívaných památek. Od drobných staveb, křížů, křížových cest až po velké sakrální i nesakrální památky.

Jedním z jeho prvořadých zájmů je situace okolo starých hřbitovů v oblastech bývalých Sudet, které nejsou udržovány a pomalu zanikají,“ představila mluvčí krnovské radnice Dita Círová spolek Omnium, který požádal o koupi hřbitova v Krásných Loučkách.

Krnovští radní uvítali, že zaniklý hřbitov může najít majitele, který ctí jeho historické hodnoty i pietu. Doporučili prodej hřbitova i s poničenou kaplí a pozemky za symbolických tisíc korun.

Spolek Omnium v září představí svůj obor činnosti výstavou fotografií Historické hřbitovy ve dvoraně Nosticova paláce Ministerstva kultury v Praze.

„Staré hřbitovy jsou mnohdy poslední připomínkou lidských osudů a zanikajícího osídlení zejména v pohraničních oblastech České republiky. Jsou výpovědí o nás samotných, o našem vztahu ke společnému kulturnímu dědictví a našim předkům. Bohužel tato výpověď nás mnohdy nestaví do lichotivého světla, což ukazuje právě tato výstava,“ vysvětluje spolek Omnium svůj zájem o zanikající hřbitovy.

V regionu Krnovska právě dokončil opravu kaple v zaniklé vsi Pelhřimovy a chystá projekt na obnovu barokní sýpky ve Slezských Rudolticích.