Holandský billiard se hraje na různých místech po celém světě a v současné době jej začínají objevovat také hráči v České republice. Nyní dorazil i do Krnova.

Jak se to hraje

Tato hra se hraje na speciálním dva metry dlouhém stole, který je na jednom konci rozdělen na čtyři sloty, neboli přihrádky. Ke hře je potřeba třicet dřevěných disků neboli puků, pomocí nichž se sbírají body. Puky, které se nedostanou do žádné z přihrádek, hráč sebere a hraje s nimi stejným způsobem v dalším kole.

Každý slot je bodově ohodnocen a celkové skóre se počítá na základě množství puků umístěných v nich. Po odehrání všech kol se spočítají body.

Puky se do slotů umisťují klouzavým pohybem po desce stolu a nejvyšší možný výsledek je 152 bodů. Hráči se však nesnaží mířit pouze na čtyřbodovou přihrádku, ale podle různých taktik umisťovat puky rovnoměrně.

Někteří hráči sedí na židli, jiní hrají předkloněni a další při tom stojí rozkročmo, což je styl většiny nejlepších hráčů. Jednak je nebudou při dlouhém turnaji bolet záda, ale také mají dobrou stabilitu a mohou se soustředit jen na hru.

Krnovský Méďa: Vánoční turnaj

Kouzlu této hry podlehlo také pár jedinců z Krnova. „Chtěli bychom zájemce pozvat mezi nás. Příležitost zahrát si dostane každý v pondělí 14. prosince v prostorách SVČ Méďa Krnov. K dispozici tam bude deset hracích stolů.

Hlavní motivace pro další zlepšování a poznávání této hry představuje účast zkušených ostravských hráčů, kteří si k nám přijedou zahrát exhibiční turnaj," uvedli organizátoři prvního turnaje v Krnově.

Trénujte ve čtvrtek

Pondělní Vánoční turnaj v Méďovi začne v 17.30 hodin krátkou prezentací, která představí základní pravidla hry. Pokud máte zájem získat šanci na vítězství a chcete si hru před turnajem nejprve pořádně vyzkoušet, máte možnost každý čtvrtek od 18 do 19 hodin rovněž v prostorách Střediska volného času SVČ Méďa Krnov.

Před hrou má hráč možnost použít pět testovacích puků. Když se hraje na ostro, mohou mít stoly různých značek různé vlastnosti, takže vždy je potřeba hrát trochu jinou silou. Může se stát i to, že část stolu je kluzčí a jiná trochu více brzdí.

Jak hra vznikla

Holandský billiard je v zahraničí známý také pod názvy Jakkolo či Sjoelen.

Je to přes čtyři sta let stará hra pocházející jak její nejčastější český název napovídá z Nizozemí. V roce 1920 se z něho stala oficiální sportovní disciplína.

Zatímco v České republice vznikají první kluby holandského billiaru teprve od roku 2013, v Nizozemí jich dnes mají více než stovku a údajně se této hře v její domovině aktivně věnuje přes šedesát tisíc hráčů. Každoročně se v této hře pořádá také mistrovství světa.