Pryšcům se většina býložravců instinktivně vyhýbá, ale housenky lišaje pryšcového tuto jedovatou rostlinu zbožňují. Když se housenky lišaje ocitnou v ohrožení, vyvrhují natrávenou pryšcovou potravou, aby se samy staly jedovatými. Housenky tuto svou strategii deklarují výstražným zbarvením. Jejich parádní barvy slouží v přírodě jako varování: pozor, jsem tak jedovatá, takže se ani nemusím schovávat!

25. září 2021: Fajné léto na Osoblažce uzavřelo letošní program projektu Technotrasa.
Na Osoblažce bylo fajně, léto tam ještě neskončilo

Koncem září se módní návrháři v přírodě inspirují barvami pozdního léta až podzimu. Outfit housenek lišaje pryšcového nám předvádí rafinovanou barevnost v kombinaci s bílými puntíky. Nepřehlédnutelná housenka může být velká až devět centimetrů. Rodí se jako černá, a v průběhu života si volí různé originální barevné variace. Oranžová může přecházet od žlutě okrové až po červenou. Místo bílých teček a puntíků si může housenka zvolit i nažloutlé. Tuto konkrétní housenku lišaje pryšcového jsme potkali na kamenité svažité louce na Osoblažsku.

Housenku lišaje pryšcového nelze přehlédnout. Je velká a barevná.Housenku lišaje pryšcového nelze přehlédnout. Je velká a barevná.Zdroj: Deník/František Kuba

Lišaj pryšcový má rád suché svahy a stepní společenstva. Takových ekosystémů v zemědělské krajině už moc není, takže lišaj pryšcový je u nás vzácný, chráněný a ohrožený druh. Až skončí dozvuky babího léta, housenka lišaje pryšcového se kuklí do zámotku. Zimu přečká jako kukla a v květnu se nám představí jako noční motýl.