Přestože se jich v lesích stále nachází velké množství, jsou většinou přerostlé a nevhodné ke sběru. Houbaři se ale již mohou těšit na nové houbařské žně, které obvykle měsíc září přináší, řekl Jaroslav Landa z České mykologické společnosti.

„Houby, jejichž růst vrcholil před týdnem, nyní překročily stadium zralosti a bývají již často přerostlé. Nyní čekáme na novou vlnu, jejíž nástup zbrzdil velký teplotní skok z posledních dnů,“ uvedl Landa. Naděje na nalezení hub je ale podle něj i v současnosti stále vysoká. Měsíc září je navíc obdobím maxima růstu hub, připomenul mykolog.

Lesům, loukám a pastvinám zatím stále kralují letní druhy. Kromě zástupců různých hřibovitých druhů jsou to především muchomůrky, holubinky a ryzce. Milovníci hub se v těchto dnech mohou často setkat například s jedlou holubinkou namodralou a holubinkou mandlovou. Roste rovněž i velmi chutný ryzec pravý. Z hřibů je to i nadále hřib hnědý nebo hřib smrkový.

Podzimní druhy se v těchto dnech objevují zatím spíše výjimečně. Jedná se navíc většinou o houby, jichž si houbaři kvůli jejich jedovatosti nevšímají, jako například některé druhy vláknic a pavučinců. Zatím vzácnější je nyní výskyt bedel a žampionů.

(čtk)