Podvakrát vyhořelý chátrající hotel Hubertus dlouho kontrastoval s poetickou atmosférou lázeňské obce. Od požárů v letech 2000 a 2001 hyzdil Hubertus vzhled obce a rekonstrukci nebo hledání nějakého rozumného východiska dlouho znemožňovaly neshody tehdejších spolumajitelů.

Na rozdíl od Petrovy Boudy objekt hotelu Hubertus nikdy nebyl zapsán jako kulturní památka, nicméně to byla po architektonické stránce velmi cenná stavba a spadala do ochranného pásma vesnické památkové zóny. V roce 2007 bylo spáleniště Hubertusu prodáno v dražbě za devět milionů korun, což byl dvojnásobek vyvolávací ceny.

Nový majitel objektu na lukrativním místě, pražská firma Nemi, sice deklaroval, že zvažuje rekonstrukci nebo stavbu nového hotelu od základů, ale poměrně dlouho se nic nedělo. Bývalý hotel byl odstraněn při demoličních pracech, které probíhaly na přelomu let 2009 a 2010.

Turisté předpokládali, že památkáři, Správa Chráněné krajinné oblasti Jeseníky i další instituce dohlížející na ráz krajiny, budou žádat postavení repliky objektu, a že blízkost prameniště zřídelní vody neumožní v těchto místech rozsáhlejší výkopové a stavební práce. Kdo ale přijel do Karlovy Studánky v červenci, nestačil se divit.

V místě, kde ještě nedávno bylo spáleniště hotelu Hubertus, spatřil jen hlubokou díru určenou pro stavbu domu s dvaatřiceti bytovými jednotkami a příslušenstvím. U parkoviště v horní části Karlovy Studánky vyhloubila bruntálská firma Czasch kráter a na jeho dně vznikají základy pro novostavbu bytového domu Hubertus.

V novém objektu má mimo třiceti dvou bytů vzniknout rovněž restaurace se zázemím v přízemí. Součástí stavby mají být podle stavebního povolení, vydaného vrbenským stavebním úřadem, také podzemní garáže pro budoucí majitele bytů, drobné provozovny a technické zázemí. Ti, kdo přijíždějí do Karlovy Studánky kvůli turistice by v současnosti měli raději zkusit zaparkovat v dolní části obce.

„Mohu potvrdit, že obzvláště o víkendech je s parkováním u horního parkoviště velký problém,“ řekl místostarosta obce Zdeněk Bartoněk. Podle předběžných informací jednatele investorské pražské firmy Nemi Zbyňka Cejnara jde zatím stavba plně podle plánu a výsledek v podobě novostavby určitě bude stát za to.

Dostavěno by mohlo být v prosinci příštího roku, a nebo v prvním čtvrtletí roku 2013. Práce jsou zatím ve fázi hloubení základů a výkopových prací pro spodní část stavby. Probíhají na pozemcích, na nichž kdysi stál hotel Hubertus. Společnost Nemi, s.r.o. z Prahy 4 počítá s tím, že tato stavba si vyžádá až stamilionové náklady.

Pro firmu Nemi je nový Hubertus první investice v Jeseníkách. Dosud podnikala hlavně v Lázních Libverda v severních Čechách. Investice společnosti Nemi bude největší, jaká byla realizována v Karlově Studánce od roku 1933. Tehdy byl v Karlově Studánce postaven lázeňský dům Libuše, a od té doby se zde žádná podobně rozsáhlá stavba nerealizovala. Až nyní vzniká srovnatelný nový Hubertus.

„Obec si velmi považuje přístupu a zodpovědnosti investora stavby, a to především majitele Alexandra Seidla a jednatele společnosti Zbyňka Cejnara,“ vyjádřil se již dříve k plánované stavbě Roman Reichl, starosta Karlovy Studánky. Obnovu hotelu s restaurací si v těchto místech přálo široké spektrum turistů a návštěvníků Karlovy Studánky.

Po projekční přípravě a složitém schvalovacím procesu kvůli umístění staveniště ve vesnické památkové zóně ve vnitřním lázeňském území a v chráněné krajinné oblasti vydal stavební povolení stavební úřad Města Vrbna pod Pradědem, který je pověřený i pro Karlovu Studánku. Architektonický návrh domu respektuje podle Jany Francové z odboru výstavby a životní prostředí vrbenské radnice historickou kontinuitu s objektem bývalého hotelu Hubertus, hlavně co do půdorysu.

I když jsou základy objektu oproti původnímu hotelu zvýšeny. Dům má být tvořen dvěma částmi propojenými v úrovni vstupního podlaží propojovacím traktem. „Bytový dům bude mít jedno podzemní podlaží, tři nadzemní podlaží a čtvrté podlaží podkrovní. V nově budovaném objektu bude například podzemní garáž v suterénu, restaurace, dva obchody a bufet v přízemí a v horních patrech byty,“ specifikovala detaily stavby Jana Francová.

Ke stavění v této lokalitě se přidala i obec Karlova Studánka, která vedle Hubertusu zrekonstruovala garáže a veřejné záchody. Dalo by se parafrázovat slova klasika: „Hubertus je mrtev, ať žije Hubertus“.