„Na horách samozřejmě narazíte na hloupé cyklisty i turisty, kteří se třeba nechovají úplně ohleduplně. Že by ale nastal nějaký trend boje pěšáků proti cyklistům, tak o tom nic nevím,“ vyjádřil se náčelník beskydské Horské služby Radim Pavlica. To, jak se v poslední době cykloturistika rozmáhá, jde podle jeho mínění ruku v ruce s tím, že také přibývá úrazů na kole. Nedávný případ z Lysé hory měl dokonce tragický konec. „Rostoucí počet úrazů cyklistů však nemusí být způsoben zběsilou jízdou či turistou nastraženou pastí, ale spíše přeceněním fyzických sil anebo špatným technickým stavem kola,“ podělil se Pavlica o svůj názor.
Jeho kolega, náčelník Horské služby Jeseníky Michal Klimeš, je podobného mínění. „Schválnosti turistů, které obtěžují cyklisté? Tak na to jsem zatím nenarazil a ani jsem o tom neslyšel od kolegů,“ sdělil Klimeš. Problematika vztahu bikerů a turistů navštěvujících hory je ale podle něj složitá. Ti první totiž nezodpovědně jezdí i v místech, kde by neměli, a nemohou se proto divit, že pěším vadí.
„Na druhé straně ale také turisté chodí třeba roztažení po celé cestě a rozjetému cyklistovi uhýbají jen velmi neochotně, i když touto trasou vede cyklostezka. Zkrátka si jedni ani druzí neumějí vyjít vstříc,“ uvedl ještě Klimeš a závěrem dodal, že na hory chodí všichni, a každý bohužel není slušný, takže minimálně k občasným slovním střetům mezi oběma skupinami zdolávajícími vrcholky hor docházet může.
Riskoval na kole a zemřel
Riskantním způsobem a navíc bez přilby na hlavě se rozhodl pro předjížděcí manévr. Kilometr pod vrcholem Lysé hory chtěl dát na konci letošního července sedmatřicetiletý cyklista takzvaně na frak jinému bikerovi. Řízení ale nezvládl. Upadl a nešťastně se udeřil hlavou o kamenný obrubník. Byl přepraven do ostravské fakultní nemocnice, kde však později svému zranění podlehl. Druhý cyklista utrpěl při vzájemném kontaktu lehčí poranění.