Na Pradědu a v okolí nejvyšší moravské hory teď leží přes metr a půl sněhu, z toho více než metr napadl během posledních pěti dnů.

„Pořád je tady ale méně sněhu než ve stejném období v jiných letech,“ sdělil provozovatel nejznámější jesenické chaty Švýcárna Antonín Lanc. Všechny vleky jsou v provozu na Pradědu, kde leží 170 centimetrů sněhu. Upravená je i běžkařská trasa z Ovčárny na Švýcárnu.

V lavinových katastrech stále platí 3. stupeň lavinového nebezpečí, kdy hrozí samovolné uvolnění sněhové masy z lavinových svahů. Pád lavin v Jeseníkách hrozí na svazích pod hlavním hřebenem v oblasti Velkého a Malého Kotle, Červené hory, další lokalitou je Králický Sněžník. Všechna místa se ovšem nacházejímimoturisticky značené trasy.

„Kvůli vysoké vrstvě nového sněhu nedoporučujeme pohyb ve volném terénu,“ řekl náčelník Horské služby Jeseníky Michal Klimeš. „Běžkaři by měli počítat s tím, že co zvládnou za dvě hodiny v upraveném terénu, na to jim teď nemusejí stačit ani čtyři hodiny. Navíc to nemusejí zvládnout ani fyzicky, protože podmínky jsou skutečně extrémní,“ upozornil Klimeš.

Do Beskyd i Jeseníků se ještě stále můžete vydat i skibusem. Z Ostravy do Beskyd přes Frýdlant, Čeladnou, Bílou až do Makova jezdí zatím denně, druhý skibus z Ostravy do Jeseníků na Ovčárnu o víkendech.

(jh)