Specialisté z Horské služby Jeseníky kontrolují lavinový katastr ve Velkém kotli každý týden. Jejich vybavením jsou lopaty, lupy, pily i teploměr.

„Měření nám přece jen chvíli trvá, ve sněhu se hrabeme několik hodin. Zjišťujeme teplotu, vlhkost i tvrdost sněhu. Děláme také zátěžové testy, kdy vyřežeme sněhové desky a sledujeme, kdy spoje jednotlivých vrstev začínají praskat," vysvětlil Jiří Hejtmánek ze stanice horské služby na Ovčárně.

Veškerá data získaná v terénu pak záchranáři přenášejí do počítače, který zadané údaje pomoci speciálního programu vyhodnotí. Aktuální stupeň lavinového nebezpečí pak horská služba aktualizuje na svých webových stránkách.

V Jeseníkách platil v minulých dnech druhý, tedy mírný stupeň lavinového nebezpečí. „Vrstvy sněhu se ještě zpevnily, takže ponecháváme druhý stupeň výstrahy. Situace by se o víkendu měnit neměla," řekl při měření minulý týden Jiří Hejtmánek.

Lidé by se přesto měli lavinovým katastrům vyhýbat, zátěž může masu sněhu uvolnit. Vedle Krkonoš jsou Jeseníky jedinými horami v republice, kde se nacházejí lavinové svahy. Jedná se o lokality Velkého a Malého kotle, Kamzičníku, Červené hory, Králického Sněžníku a Jeleního žlebu.

Před více než deseti lety, kdy byl na horách dostatek srážek, sněhová pokrývka dosahovala v těchto místech i tři a půl metru. Lavinový výzkum se v Jeseníkách dělá už skoro padesát let.