Program slavností začne dnes v Koncertní síni sv. Ducha konferencí určenou odborné i laické veřejnosti a také školám. „Jejím tématem bude historie Horního Slezska, jež je společná jak pro nás, tak pro naše sousedy z Hlubčicka. Zvláštní důraz bude kladen na historii krnovských cechů.

Konferencí chceme připomenout společné kořeny Čechů a Poláků zpřetrhané po násilném rozdělení území, k němuž došlo v roce 1742 podepsáním rakousko-pruské mírové smlouvy. Na ně se nyní snažíme navázat," uvedla vedoucí Městského muzea v Krnově Ivana Zajícová.

V historickém duchu budou Hornoslezské slavnosti pokračovat i zítra. V sobotu na Hlavním náměstí návštěvníky čeká středověké tržiště s cechovními řemesly, hry, soutěže, kulturní program a další atrakce.

„Přímo na náměstí si lidé například budou moct sami vyrazit minci s motivem používaným na počátku 17. století za vlády Jana Jiřího Krnovského. A protože sobotní odpoledne bude věnováno hlavně rodinám s dětmi, připravujeme pro ně vedle her a soutěží také divadelní a hudební představení. Chybět nebude ani soutěž mezi týmy partnerských měst," doplnila Eva Marková z krnovského odboru školství, kultury a sportu.

Hornoslezské slavnosti jsou součástí česko-polského projektu „Slezské kořeny", který podpořila EU. Dotace pokryje pětaosmdesát procent z nákladů, které činí 288 tisíc korun.