O obnovu varhan se velkou měrou zasloužil známý hudební pedagog Jiří Vachala, který v Holčovicích v důchodu působí jako kostelní varhaník. Ze svých úspor věnoval velkou částku na opravu nástroje.

Jiří Vachala díky těmto varhanám v dětství objevil krásu liturgické hudby. Proto nelitoval peněz, aby dobře sloužily farníkům a aby se také příští generace mohly seznámit s odkazem krnovského varhanářství.

„Dědictví otců, zachovej nám Pane, zpívá se v jedné písni, kterou na nich v kostele hraju. Tak jsem si uvědomil, že samotné varhany jsou dědictvím, které bychom měli v Holčovicích zachovat,“ vysvětlil Jiří Vachala, proč se stal hlavním sponzorem oprav.

Na Krnovsku se k Jiřímu Vachalovi hlásí několik generací muzikantů, protože učil na krnovské umělecké škole klavír a hudební nauku v letech 1947 až 2009.

Státní svátek 5. července na počest věrozvěstů Cyrila a Metoděje je ideální datum, aby se holčovické varhany po generální rekonstrukci představily veřejnosti formou inaugurace.

KDY: pátek 5. července v 17 hodin

KDE: Kostel Neposkvrněného početí Panny Marie v Holčovicích

Diecézní organolog Jiří Krátký vysvětlí význam tohoto nástroje, varhanář Robert Ponča se ohlédne za rekonstrukcí a Petr Bernát popíše jejich elektrifikaci. Kněz Pavel Zachrla nástroj požehná.

Nebude chybět ani farnice Ivana Bolfová, která přišla s nápadem rekonstrukce varhan a pak vše organizovala.

Holčovické varhany jsou typickým zástupcem období varhanářského romantismu. Zní mohutně a hutně, což se skvěle hodí i pro současnou katolickou liturgii.

„Představují vrcholnou, nejdokonalejší fázi vývoje mechanické traktury. Mají maličkou skříň, do které se varhanářům podařilo směstnat dvanáct rejstříků. Přes nějaké neodborné zásahy zůstaly v téměř původním stavu. Vypadají stejně, jako když je Rieger v roce 1900 postavil, a proto jsou cenné také z hlediska historie varhanářství,“ přiblížil zajímavosti nástroje diecézní organolog Krátký.

Jako první na zrenovovaný nástroj zahraje Jiří Vachala. Pak k varhanám usedne hráč na klávesové nástroje Jakub Milski z Pardubic, který díky chalupaření v Holčovicích už jako dítě hrával na tyto varhany. Doprovodí ho manželka, houslistka Simona Milski.