Paní učitelka Martina Tesařová z Holčovic se zajímá o enviromentální výchovu. Uvědomila si, že na zarostlém nevyužitém pozemku před školou by mohla vzniknout přírodní učebna, která se bude hodit nejen pro zahradnické „pracovní činnosti“, ale také k výuce přírodopisu a ekologie, ke hrám, relaxaci i setkáním.

V sobotu 14. září dorazili do Základní školy Holčovice rodiče školáků, absolventi školy i místní, aby si prohlédli novou Přírodní zahradu Jeřabinka, ve které jsou dokonce i učebny.

Návštěvníci obdivovali školní meteostanici, hmyzí hotel, geologickou expozici, moderní kompostování, hnízdiště pro ptáky, vyvýšené záhony, a dokonce i jezírko s vodními živočichy, kteří z každého školáka udělají mladého přírodovědce. Díky školnímu arboretu budou děti v Holčovicích znát babyku nejen jako vyjmenované slovo. Zahrada v jednom místě ukáže vše, z čeho se skládá příroda v okolí.

Základní škola Holčovice.

„V zahradě jsou základní přírodní složky jako půda, voda, vegetace, kámen a dřevo použity tak, aby nám umožnily dětem v malém ukázat a přiblížit to, co v okolí najdou ve velkém. Jsou tu vytvořeny ukázky přirozených biotopů, které se nacházejí v okolí školy,“ vysvětlovala hostům Martina Tesařová, která si pro tuto příležitost oblékla kostým víly Jeřabinky. Také její kolegové si oblékly kostýmy různých postav, když na stanovištích ukazovali, jak bude přírodní zahrada fungovat a rozvíjet zvídavost dětí.

Kromě výuky přírodopisu a praktického zahradničení je možné zde vyučovat všechny školní předměty, od výtvarky po jazyky.

Učebny pod pergolou a pod tee-pee mohou sloužit také veřejnosti jako místo setkávání a pořádání různých akcí.

Od prvních nápadů byla ještě velmi dlouhá cesta k realizaci této vize. Několik žádostí o dotace a granty skončilo neúspěchem. Kromě plánování bylo nutné hledat sponzory a partnery, a také vysvětlovat rodičům, učitelům i veřejnosti smysl této novinky, třeba i formou workshopu. Do vytváření projektu zahrady se zapojily i děti prostřednictvím výtvarné soutěže „Jak vypadá školní zahrada mých snů“.

Autorem projektové dokumentace je zahradní architekt Petr Ondruška a ateliér Dubnická dílna. Na realizaci se podílela úvalenská firma Sadové úpravy Roman Šťastný. Každý z návštěvníků se mohl přesvědčit, že kromě přírodní zahrady Jeřabinka má Základní škola v Holčovicích třídy vybavené moderní technikou a že zázemí má stejně kvalitní jako velké školy ve městech.