VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hokejisté musí vysvětlovat, kde skončily peníze z dotací

Krnov - Město Krnov každoročně rozděluje několik milionů korun mezi sportovní kluby a tělovýchovné organizace. Po vyúčtování dotací se zdá, že hokejisté z HK Krnov, florbalisté z Orcy i TJ Lokomotiva Krnov mají co vysvětlovat.

21.2.2012 14
SDÍLEJ:

Ilustrační fotografie.Foto: Deník/ Petr Šilar

Členové kontrolního výboru, což je poradní orgán krnovského zastupitelstva, prověřili devět sportovních organizací dotovaných městem. Šest mělo doklady bez závad, ale u třech bylo konstatováno porušení pravidel.

Zatímco u Orcy byl jeden doklad v hodnotě kolem 2,5 tisíce korun zaúčtován dvakrát a materiály TJ Lokomotiva se kontrolorům zdály nesrozumitelné bez dodatečného vysvětlení, provinění hokejistů považují za nejzávažnější. Hovoří dokonce o podezření z podvodu a o machinacích se členskou základnou.

„Hokejisté podali žádost o dotaci pro více než 200 dětí a tvrdí, že mají 47 hokejistek. Každý si může na internetu ověřit, že za starší a mladší žáky hraje v Krnově řádově 15 kluků, v přípravce je jich asi osm a ženský hokej se tu nehraje vůbec,“ informoval kolegy v krnovském zastupitelstvu Marian Przybyla z kontrolního výboru. Kontroloři se navíc obávají, že HK peníze určené pro děti a mládež použil na sport dospělých.

Pomůže opakovaná kontrola?

Protože bez správného vyúčtování dotací nemají sportovci nárok na další peníze města, je ve hře opravdu hodně. Vedení HK výsledek kontroly považuje za nedorozumění. Doufá, že krnovský hokej opakovaná kontrola očistí od všech podezření.

„V uplynulých letech jsme vždy měli účetnictví v pořádku. Tentokrát si bohužel nikdo z vedení klubu nenašel čas se kontrolorům věnovat a vysvětlit jim detailně naše účetnictví. To byla chyba. Opakovaná kontrola určitě prokáže, že šlo o administrativní, formální nedostatky, ale rozhodně ne o podvod,“ komentoval situaci Roman Tichý, manažer HK Krnov.

Sama starostka Alena Krušinová navrhla, aby v organizacích, kde byla zjištěna pochybení, proběhla další důkladná kontrola.

„Tam, kde jsou pochybnosti, doporučuji schválení dotací pozastavit. Na základě opětovné kontroly se k tomu vrátíme na březnovém zasedání. Doufám, že i hokejisté si v rámci svého klubu vyříkají, kde se stala chyba. Nikdo z nás nechce krnovský hokej likvidovat, ale já osobně pro HK, v současné podobě, už ruku nezvednu,“ uvedla starostka Alena Krušinová na zasedání zastupitelstva.

Nemohli postupovat jinak

Marian Przybyla z kontrolního výboru i Libor Nowak ze sportovní komise zdůraznili, že tento tvrdý verdikt není namířen proti sportovcům, ale pravidla pro přidělení dotace jsou pro všechny stejná a nedovolují postupovat jinak.

„Hokejový klub je podezřelý z podvodu. Orca má neoznačené doklady, takže možná se jen někdo spletl a nebyl v tom úmysl podvádět. Dělali to poprvé a jsou nezkušení. Doklady TJ Lokomotiva jsou nesrozumitelné, ale snad se podaří to dát nějak dohromady. Naproti tomu například na výkazy fotbalového klubu je radost se podívat, jak jsou vzorně zpracované.

To vyvolává otázku, co je mírné a co je těžké provinění? Kde je hranice mezi podvodem a omylem? To nikdo z kontrolní komise nedokáže objektivně posoudit, a proto platí jednoduchá zásada: nárok na dotaci má jen ten, kde kontrola skončí výrokem „bez závad,“ konstatoval Marian Przybyla.

Hokejisté, vyříkejte si to

Zasedání zastupitelstva se zúčastnili také rodiče mladých hokejistů a žádali radu, jak postupovat dál, aby mládežnický hokej nepřišel o peníze. Zastupitelé spatřují hlavní problém v tom, že se dosud nevedlo oddělené účetnictví pro dospělé a pro dětské hokejisty.

„U HK byly doklady zkresleny tak, aby se na dotacích pro mládež svezli i dospělí, což pravidla nedovolují. Pokud peníze byly utraceny za něco jiného, než je oficiálně deklarováno, je to podvod. Město vydalo peníze pro mladé hokejisty, ale ve skutečnosti k nim nedorazily a skončily v rámci hokejového klubu někde jinde. Proto doporučuji rodičům, aby si vyříkali s vedením hokejového klubu, kde končily peníze určené pro jejich děti a vyvodili z toho závěry,“ doporučil rodičům Przybyla a potvrdil, že HK jako celek bude mít velký problém znovu získat dotace města.

Fidel Kuba

Manažer Tichý: Nejsme podvodníci, chceme spolupracovat

Kontrolní výbor, který je poradním orgánem krnovského zastupitelstva, nedávno provedl kontrolu hospodaření sportovních klubů s městskými dotacemi a přišel na pár nesrovnalostí. V sítu kontrolorů uvízla florbalová Orca, krnovská Lokomotiva a také hokejisté HK Krnov. U nich, podle prvotních zpráv, přišla revize na největší nesrovnalosti.

Na zasedání zastupitelstva města dokonce padala silná slova o podvodu ze strany hokejového klubu. Nic však není tak horké, jak se uvaří. Hrající manažer HK Roman Tichý se v pátek sešel se starostkou Krnova Alenou Krušinovou a proběhla tak první jednání mezi městem a klubem.

„Sešel jsem se s paní starostkou, abych jí uvedl věci na pravou míru. V minulých letech jsme měli vždycky účetnictví v pořádku, až letos,“ povídal manažer Tichý a pokračoval: „Prvotní chyba byla, když přišli kontroloři na stadión, nikdo z vedení se jim dostatečně nevěnoval. Mohli se naštvat, ani se jim nedivím,“ dodával.

Jasné je, že hokejový klub městské peníze nijak nezpronevěřil. „O žádný podvod nejde, pouze o formální chybu. Všechny byly použity jen na hokej, nikdo se na tom neobohatil, to je naprosto nemyslitelné a nesmyslné. Byla to prostě účetní chyba a zneužívání peněz města, to naprosto vylučuji,“ vysvětloval hrající manažer. „Můžeme to samozřejmě jednoduše dokázat,“ pokračoval Tichý.

Manažer HK Krnov také zdůraznil ochotu klubu s městem Krnovem ve všem spolupracovat. „Chci dát jasně na vědomí, že máme zájem o spolupráci s městem. S paní starostkou jsme se domluvili na další kontrole hospodaření klubu, které bude plně k dispozici. Tato hlubší kontrola, věřím, prokáže neoprávněnost nařčení z podvodu.“

Sami hokejisté mají zájem, aby se celá záležitost co nejrychleji vyřídila a očistila jméno krnovského hokeje, který za vedení manažera Romana Tichého zaznamenal obrovský kvalitativní vzestup. „Rychlé jednání ze strany města jen přivítáme,“ potvrdil Tichý. Hokejisté chtějí všechno vysvětlit i veřejnosti. Ve čtvrtek od 18.00 hodin bude HK Krnov pořádat v restauraci na zimním stadionu tiskovou konferenci.

„Tam chceme zodpovědět mnoho dotazů. A to nejen co se týče poslední kauzy s městskými penězi, ale také objasnit další fungování klubu a působení některých lidí v HK Krnov. Také proto bude přítomno celé vedení i někteří hráči,“ uvedl Roman Tichý a pozval všechny, komu na krnovském hokeji záleží: „Chci pozvat všechny příznivce, ale i rodiče našich mladých hokejistů i krnovskou veřejnost,“ uzavřel Tichý.

Pavel Habram

21.2.2012 VSTUP DO DISKUSE 14
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Strojírenští kovodělníci 16 000 Kč Strojírenští kovodělníci Obsluha lakovacích a jiných zařízení na povrchovou úpravu kovů a jiných materiálů / strojírenský kovodělník. Požadované vzdělání: bez vzdělání. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč. Volných pracovních míst: 20. Poznámka: místo výkonu práce : Bruntál, Strojírenské vzdělání výhodou, předchozí zkušenosti z oboru / práce s bruskou, pilkou, lakovacím zařízením atd. / výhodou, zodpovědnost, manuální zručnost, možná kombinace časové a úkolové mzdy. Hlásit se nejdříve na e - mail : radka.dornicakova@elkoplast.cz, Z : 13.11.2018. Pracoviště: Elkoplast cz, s.r.o. - pracoviště bruntál, Vrchlického, č.p. 1175, 792 01 Bruntál 1. Informace: Radka Dorničáková, . Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství 17 000 Kč Chovatelé drůbeže Ošetřovatelka drůbeže. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: místo výkonu práce : Milotice nad Opavou / bývalý teletník /, nutná je spolehlivost, hlásit se na e - mail : Pinkasova3@seznam.cz nebo na tel. č. 724 079 213, Z : 8.11.2018. Pracoviště: Best spol. s r.o. provoz milotice nad opavou, 792 01 Bruntál 1. Informace: Eva Pinkasová, +420 724 079 213. Doprava a logistika - Doprava a logistika Pomocní pracovníci v dopravě a 1 000 Kč Pomocní pracovníci v dopravě a skladování Výpomoc při zásobování, manipulace s koberci a pomocné práce Krnov. Požadované vzdělání: bez vzdělání. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 1000 kč, mzda max. 3000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Čsl.armády 808/43b, Krnov . Kontaktní osoba pí Ptáčková. Vhodné pouze pro fyzicky zdatné uchazeče, neboť se jedná o manipulaci s koberci a dalším zbožím při závozu prodejny, nevhodné pro mladistvé, 95,-Kč/h, doba dle potřeby. Bližší informace přímo na prodejně KOBERCE TREND Krnov, tel. 554620680. Pracoviště: Limex čr, s.r.o. - 067 - koberce trend krnov, Čsl. armády, č.p. 808, 794 01 Krnov 1. Informace: , . Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 17 000 Kč Kuchaři (kromě šéfkuchařů) Kuchař - ka. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce : Krnov, Hlavní náměstí 19, Požadavky: VL v oboru, praxe v oboru min. 1 rok, zdravotní průkaz (lze dodělat před nástupem), Pracovní doba: jedná se o ranní směnu, v době od 05:00 do 16:00 hod. se po týdnu střídají 2 služby: 05:00 -13:30 a 07:30 - 16:00 hod. Nástup od Nového roku! , Příspěvek na stravování., , Hlásit se na e - mail : svatoplukkvasnicka@seznam.cz nebo na tel. č. 775 660 920 / Po - Pá vždy od 8.00 do 15.00 hodin /, popř. osobně na výše uvedené adrese / Po - Pá vždy od 8.00 do 13.00 hodin /., Z : 9.11.2018. Pracoviště: Svatopluk kvasnička - pracoviště krnov, Hlavní náměstí, č.p. 94, 794 01 Krnov 1. Informace: Svatopluk Kvasnička, +420 775 660 920.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hokejisté Krnova. Ilustrační foto.

Krnov porazil Frýdek a opět protáhl vítěznou sérii

Oslava svátku 17. listopadu na brněnském náměstí Svobody.
7

OBRAZEM: Připomenutí Dne boje za svobodu a demokracii v Krnově

Typická ojetina? Dvanáct let stará se 140 tisíci kilometry. Nejčastěji octavia

/PROKLIKEJTE SI BARVY AUT V OKRESECH/ Modely z produkce domácí automobilky Škoda obsadily hned čtyři pozice mezi deseti nejprodávanějšími ojetými vozy.

Jak jsme se změnili 1989–2018

Piva pijeme zhruba stejně jako na sklonku socialismu. Ale třeba banánů si můžeme dopřát mnohem více. Stejně jako divadelních představení. Na druhou stranu do kin nás už nic moc netáhne. Deník přináší u příležitosti výročí 17. listopadu srovnání, jak jsme žili před 29 lety a jak žijeme teď.

Jan Kryl připomněl studentům boj za svobodu formou písní i příběhů

Listopad 1989, doba boje za svobodu a demokracii, ale třeba také osudy rodiny Krylů či pohledy starší generace na tu současnou. Tak vypadala beseda s Janem Krylem, bratrem zpěváka Karla, kterého mezi své studenty pozvalo gymnázium v Českém Těšíně v rámci připomínky 29 let od někdejších listopadových událostí, které změnily moderní dějiny v Česku.

Uskuteční se další ročník akce Noc venku

Ve čtvrtek 22. listopadu 2018 se uskuteční kampaň Noc venku, kterou pořádají organizace věnující se lidem bez domova. Tato akce v Česku již sedmým rokem úspěšně boří předsudky vůči lidem bez domova a zároveň nabízí návštěvníkům kromě kulturního programu také možnost vyzkoušet si přenocování na ulici na vlastní kůži.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT