VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hokejisté musí vysvětlovat, kde skončily peníze z dotací

Krnov - Město Krnov každoročně rozděluje několik milionů korun mezi sportovní kluby a tělovýchovné organizace. Po vyúčtování dotací se zdá, že hokejisté z HK Krnov, florbalisté z Orcy i TJ Lokomotiva Krnov mají co vysvětlovat.

21.2.2012 14
SDÍLEJ:

Ilustrační fotografie.Foto: Deník/ Petr Šilar

Členové kontrolního výboru, což je poradní orgán krnovského zastupitelstva, prověřili devět sportovních organizací dotovaných městem. Šest mělo doklady bez závad, ale u třech bylo konstatováno porušení pravidel.

Zatímco u Orcy byl jeden doklad v hodnotě kolem 2,5 tisíce korun zaúčtován dvakrát a materiály TJ Lokomotiva se kontrolorům zdály nesrozumitelné bez dodatečného vysvětlení, provinění hokejistů považují za nejzávažnější. Hovoří dokonce o podezření z podvodu a o machinacích se členskou základnou.

„Hokejisté podali žádost o dotaci pro více než 200 dětí a tvrdí, že mají 47 hokejistek. Každý si může na internetu ověřit, že za starší a mladší žáky hraje v Krnově řádově 15 kluků, v přípravce je jich asi osm a ženský hokej se tu nehraje vůbec,“ informoval kolegy v krnovském zastupitelstvu Marian Przybyla z kontrolního výboru. Kontroloři se navíc obávají, že HK peníze určené pro děti a mládež použil na sport dospělých.

Pomůže opakovaná kontrola?

Protože bez správného vyúčtování dotací nemají sportovci nárok na další peníze města, je ve hře opravdu hodně. Vedení HK výsledek kontroly považuje za nedorozumění. Doufá, že krnovský hokej opakovaná kontrola očistí od všech podezření.

„V uplynulých letech jsme vždy měli účetnictví v pořádku. Tentokrát si bohužel nikdo z vedení klubu nenašel čas se kontrolorům věnovat a vysvětlit jim detailně naše účetnictví. To byla chyba. Opakovaná kontrola určitě prokáže, že šlo o administrativní, formální nedostatky, ale rozhodně ne o podvod,“ komentoval situaci Roman Tichý, manažer HK Krnov.

Sama starostka Alena Krušinová navrhla, aby v organizacích, kde byla zjištěna pochybení, proběhla další důkladná kontrola.

„Tam, kde jsou pochybnosti, doporučuji schválení dotací pozastavit. Na základě opětovné kontroly se k tomu vrátíme na březnovém zasedání. Doufám, že i hokejisté si v rámci svého klubu vyříkají, kde se stala chyba. Nikdo z nás nechce krnovský hokej likvidovat, ale já osobně pro HK, v současné podobě, už ruku nezvednu,“ uvedla starostka Alena Krušinová na zasedání zastupitelstva.

Nemohli postupovat jinak

Marian Przybyla z kontrolního výboru i Libor Nowak ze sportovní komise zdůraznili, že tento tvrdý verdikt není namířen proti sportovcům, ale pravidla pro přidělení dotace jsou pro všechny stejná a nedovolují postupovat jinak.

„Hokejový klub je podezřelý z podvodu. Orca má neoznačené doklady, takže možná se jen někdo spletl a nebyl v tom úmysl podvádět. Dělali to poprvé a jsou nezkušení. Doklady TJ Lokomotiva jsou nesrozumitelné, ale snad se podaří to dát nějak dohromady. Naproti tomu například na výkazy fotbalového klubu je radost se podívat, jak jsou vzorně zpracované.

To vyvolává otázku, co je mírné a co je těžké provinění? Kde je hranice mezi podvodem a omylem? To nikdo z kontrolní komise nedokáže objektivně posoudit, a proto platí jednoduchá zásada: nárok na dotaci má jen ten, kde kontrola skončí výrokem „bez závad,“ konstatoval Marian Przybyla.

Hokejisté, vyříkejte si to

Zasedání zastupitelstva se zúčastnili také rodiče mladých hokejistů a žádali radu, jak postupovat dál, aby mládežnický hokej nepřišel o peníze. Zastupitelé spatřují hlavní problém v tom, že se dosud nevedlo oddělené účetnictví pro dospělé a pro dětské hokejisty.

„U HK byly doklady zkresleny tak, aby se na dotacích pro mládež svezli i dospělí, což pravidla nedovolují. Pokud peníze byly utraceny za něco jiného, než je oficiálně deklarováno, je to podvod. Město vydalo peníze pro mladé hokejisty, ale ve skutečnosti k nim nedorazily a skončily v rámci hokejového klubu někde jinde. Proto doporučuji rodičům, aby si vyříkali s vedením hokejového klubu, kde končily peníze určené pro jejich děti a vyvodili z toho závěry,“ doporučil rodičům Przybyla a potvrdil, že HK jako celek bude mít velký problém znovu získat dotace města.

Fidel Kuba

Manažer Tichý: Nejsme podvodníci, chceme spolupracovat

Kontrolní výbor, který je poradním orgánem krnovského zastupitelstva, nedávno provedl kontrolu hospodaření sportovních klubů s městskými dotacemi a přišel na pár nesrovnalostí. V sítu kontrolorů uvízla florbalová Orca, krnovská Lokomotiva a také hokejisté HK Krnov. U nich, podle prvotních zpráv, přišla revize na největší nesrovnalosti.

Na zasedání zastupitelstva města dokonce padala silná slova o podvodu ze strany hokejového klubu. Nic však není tak horké, jak se uvaří. Hrající manažer HK Roman Tichý se v pátek sešel se starostkou Krnova Alenou Krušinovou a proběhla tak první jednání mezi městem a klubem.

„Sešel jsem se s paní starostkou, abych jí uvedl věci na pravou míru. V minulých letech jsme měli vždycky účetnictví v pořádku, až letos,“ povídal manažer Tichý a pokračoval: „Prvotní chyba byla, když přišli kontroloři na stadión, nikdo z vedení se jim dostatečně nevěnoval. Mohli se naštvat, ani se jim nedivím,“ dodával.

Jasné je, že hokejový klub městské peníze nijak nezpronevěřil. „O žádný podvod nejde, pouze o formální chybu. Všechny byly použity jen na hokej, nikdo se na tom neobohatil, to je naprosto nemyslitelné a nesmyslné. Byla to prostě účetní chyba a zneužívání peněz města, to naprosto vylučuji,“ vysvětloval hrající manažer. „Můžeme to samozřejmě jednoduše dokázat,“ pokračoval Tichý.

Manažer HK Krnov také zdůraznil ochotu klubu s městem Krnovem ve všem spolupracovat. „Chci dát jasně na vědomí, že máme zájem o spolupráci s městem. S paní starostkou jsme se domluvili na další kontrole hospodaření klubu, které bude plně k dispozici. Tato hlubší kontrola, věřím, prokáže neoprávněnost nařčení z podvodu.“

Sami hokejisté mají zájem, aby se celá záležitost co nejrychleji vyřídila a očistila jméno krnovského hokeje, který za vedení manažera Romana Tichého zaznamenal obrovský kvalitativní vzestup. „Rychlé jednání ze strany města jen přivítáme,“ potvrdil Tichý. Hokejisté chtějí všechno vysvětlit i veřejnosti. Ve čtvrtek od 18.00 hodin bude HK Krnov pořádat v restauraci na zimním stadionu tiskovou konferenci.

„Tam chceme zodpovědět mnoho dotazů. A to nejen co se týče poslední kauzy s městskými penězi, ale také objasnit další fungování klubu a působení některých lidí v HK Krnov. Také proto bude přítomno celé vedení i někteří hráči,“ uvedl Roman Tichý a pozval všechny, komu na krnovském hokeji záleží: „Chci pozvat všechny příznivce, ale i rodiče našich mladých hokejistů i krnovskou veřejnost,“ uzavřel Tichý.

Pavel Habram

21.2.2012 VSTUP DO DISKUSE 14
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 87 Kč

Skladníci, obsluha manipulačních vozíků Skladník. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 87 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce : Břidličná, Bruntálská 167, Provádí nakládací a vykládací práce, rozdělení došlého materiálu pro jednotlivé sklady, kontrola skladových prostorů. Provádí vyskladňování materiálu dle výdejek do tavíren, naskladňování a vyskladňování celního skladu., Požadujeme - Vyučen/zaučen, průkaz řidiče motorového vozíku podmínkou, ŘP sk. B podmínkou, , uživatelská znalost PC (MsOffice,) ranní směna, Mzda 87,- Kč/hod + prémie, Hlásit se u Mgr. Škrkoňové - tel. č. 554 222 646 nebo na e - mail : ivana.skrkonova@alinvest.cz, Z : 14.5.2018. Pracoviště: Al invest břidličná, a.s., Bruntálská, č.p. 167, 793 51 Břidličná. Informace: Ivana Škrkoňová, +420 554 222 646.

Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Pracovník ostrahy 18 000 Kč

Pracovníci ostrahy, strážní Ostraha prodejen. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 24000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: místo výkonu práce : Krnov, Opavská 14, příjemné vystupování, trestní bezúhonnost, dobrý zdravotní stav, praxe výhodou není však podmínkou. Certifikát strážného zajistíme! , Pro informování ohledně pracovního místa volat na telefo. č. 606 333 112 / Po - Pá vždy od 8.00 do 15.00 hodin / nebo se hlásit na e - mail : s.bernardi@bohemiaplus.cz. Nechodit na pobočku !, Z : 22.5.2018. Pracoviště: Bohemia marten plus s.r.o. - pracoviště, Opavská, č.p. 1132, 794 01 Krnov 1. Informace: Pavla Liebertzová, +420 606 333 112.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč 25 000 Kč

Svářeči Svářeč. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: místo výkonu práce : Krnov, Stará Ježnická 1, ČSN EN ISO 9606 135 typ sváru BW - tupý, FW koutový , znalost čtení výkresové dokumentace , Hlásit se na e - mail simicek@kos.cz, valcisova@kos.cz nebo na telefon 554 605 409, 554 605 408 (6:00 - 14:00) nebo osobně na výše uvedené adrese., Z : 21.2.2018. Pracoviště: Krnovské opravny a strojírny s.r.o., Stará Ježnická, č.p. 1556, 794 01 Krnov 1. Informace: Šárka Valčišová, +420 554 605 409.

Gastronomie - Gastronomie Číšník, servírka 13 000 Kč

Číšníci a servírky Číšník - servírka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 13000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce : Rýmařov, Pivovarská 1, vyučení a praxe v oboru výhodou, hlásit se na tel. č. 774 241 181 / denně od 8.00 do 22.00 hodin /., Z : 14.5.2018. Pracoviště: Karel vilímek, Pivovarská, č.p. 6, 795 01 Rýmařov. Informace: Eva Vilímková, +420 774 241 181.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Fotbal foto ilustrační

Břidličná zápas s Orlovou hrubě podcenila

Sjezd řeky Moravice.

Sucho vodáky netrápí, májová Moravice se jede

Protipovodňová opatření zhodnotili starostové

V Krnově se včera na Cvilíně sešli starostové měst a obcí z horního toku řeky Opavy, aby diskutovali se zástupci Povodí Odry a Ředitelství silnic a dálnic ŘSD ČR o protipovodňových opatřeních, které představují investici kolem 6,6 miliardy korun.  

Divadelní schody plné vody a mistři z Karviné a temný mok Ostravy: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve dnech 24. až 25. května 2018.

Deník přináší pravidelnou přílohu s fotografiemi miminek

Sobotní vydání regionálních Deníků přináší pravidelnou přílohu Moje rodina, která obsahuje fotografie miminek narozených v uplynulých dnech. 

Policisté „číhali“ u železničních přejezdů

Na jízdu přes železniční přejezdy se tento týden zaměřili moravskoslezští policisté.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT