VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hokejisté musí vysvětlovat, kde skončily peníze z dotací

Krnov - Město Krnov každoročně rozděluje několik milionů korun mezi sportovní kluby a tělovýchovné organizace. Po vyúčtování dotací se zdá, že hokejisté z HK Krnov, florbalisté z Orcy i TJ Lokomotiva Krnov mají co vysvětlovat.

21.2.2012 14
SDÍLEJ:

Ilustrační fotografie.Foto: Deník/ Petr Šilar

Členové kontrolního výboru, což je poradní orgán krnovského zastupitelstva, prověřili devět sportovních organizací dotovaných městem. Šest mělo doklady bez závad, ale u třech bylo konstatováno porušení pravidel.

Zatímco u Orcy byl jeden doklad v hodnotě kolem 2,5 tisíce korun zaúčtován dvakrát a materiály TJ Lokomotiva se kontrolorům zdály nesrozumitelné bez dodatečného vysvětlení, provinění hokejistů považují za nejzávažnější. Hovoří dokonce o podezření z podvodu a o machinacích se členskou základnou.

„Hokejisté podali žádost o dotaci pro více než 200 dětí a tvrdí, že mají 47 hokejistek. Každý si může na internetu ověřit, že za starší a mladší žáky hraje v Krnově řádově 15 kluků, v přípravce je jich asi osm a ženský hokej se tu nehraje vůbec,“ informoval kolegy v krnovském zastupitelstvu Marian Przybyla z kontrolního výboru. Kontroloři se navíc obávají, že HK peníze určené pro děti a mládež použil na sport dospělých.

Pomůže opakovaná kontrola?

Protože bez správného vyúčtování dotací nemají sportovci nárok na další peníze města, je ve hře opravdu hodně. Vedení HK výsledek kontroly považuje za nedorozumění. Doufá, že krnovský hokej opakovaná kontrola očistí od všech podezření.

„V uplynulých letech jsme vždy měli účetnictví v pořádku. Tentokrát si bohužel nikdo z vedení klubu nenašel čas se kontrolorům věnovat a vysvětlit jim detailně naše účetnictví. To byla chyba. Opakovaná kontrola určitě prokáže, že šlo o administrativní, formální nedostatky, ale rozhodně ne o podvod,“ komentoval situaci Roman Tichý, manažer HK Krnov.

Sama starostka Alena Krušinová navrhla, aby v organizacích, kde byla zjištěna pochybení, proběhla další důkladná kontrola.

„Tam, kde jsou pochybnosti, doporučuji schválení dotací pozastavit. Na základě opětovné kontroly se k tomu vrátíme na březnovém zasedání. Doufám, že i hokejisté si v rámci svého klubu vyříkají, kde se stala chyba. Nikdo z nás nechce krnovský hokej likvidovat, ale já osobně pro HK, v současné podobě, už ruku nezvednu,“ uvedla starostka Alena Krušinová na zasedání zastupitelstva.

Nemohli postupovat jinak

Marian Przybyla z kontrolního výboru i Libor Nowak ze sportovní komise zdůraznili, že tento tvrdý verdikt není namířen proti sportovcům, ale pravidla pro přidělení dotace jsou pro všechny stejná a nedovolují postupovat jinak.

„Hokejový klub je podezřelý z podvodu. Orca má neoznačené doklady, takže možná se jen někdo spletl a nebyl v tom úmysl podvádět. Dělali to poprvé a jsou nezkušení. Doklady TJ Lokomotiva jsou nesrozumitelné, ale snad se podaří to dát nějak dohromady. Naproti tomu například na výkazy fotbalového klubu je radost se podívat, jak jsou vzorně zpracované.

To vyvolává otázku, co je mírné a co je těžké provinění? Kde je hranice mezi podvodem a omylem? To nikdo z kontrolní komise nedokáže objektivně posoudit, a proto platí jednoduchá zásada: nárok na dotaci má jen ten, kde kontrola skončí výrokem „bez závad,“ konstatoval Marian Przybyla.

Hokejisté, vyříkejte si to

Zasedání zastupitelstva se zúčastnili také rodiče mladých hokejistů a žádali radu, jak postupovat dál, aby mládežnický hokej nepřišel o peníze. Zastupitelé spatřují hlavní problém v tom, že se dosud nevedlo oddělené účetnictví pro dospělé a pro dětské hokejisty.

„U HK byly doklady zkresleny tak, aby se na dotacích pro mládež svezli i dospělí, což pravidla nedovolují. Pokud peníze byly utraceny za něco jiného, než je oficiálně deklarováno, je to podvod. Město vydalo peníze pro mladé hokejisty, ale ve skutečnosti k nim nedorazily a skončily v rámci hokejového klubu někde jinde. Proto doporučuji rodičům, aby si vyříkali s vedením hokejového klubu, kde končily peníze určené pro jejich děti a vyvodili z toho závěry,“ doporučil rodičům Przybyla a potvrdil, že HK jako celek bude mít velký problém znovu získat dotace města.

Fidel Kuba

Manažer Tichý: Nejsme podvodníci, chceme spolupracovat

Kontrolní výbor, který je poradním orgánem krnovského zastupitelstva, nedávno provedl kontrolu hospodaření sportovních klubů s městskými dotacemi a přišel na pár nesrovnalostí. V sítu kontrolorů uvízla florbalová Orca, krnovská Lokomotiva a také hokejisté HK Krnov. U nich, podle prvotních zpráv, přišla revize na největší nesrovnalosti.

Na zasedání zastupitelstva města dokonce padala silná slova o podvodu ze strany hokejového klubu. Nic však není tak horké, jak se uvaří. Hrající manažer HK Roman Tichý se v pátek sešel se starostkou Krnova Alenou Krušinovou a proběhla tak první jednání mezi městem a klubem.

„Sešel jsem se s paní starostkou, abych jí uvedl věci na pravou míru. V minulých letech jsme měli vždycky účetnictví v pořádku, až letos,“ povídal manažer Tichý a pokračoval: „Prvotní chyba byla, když přišli kontroloři na stadión, nikdo z vedení se jim dostatečně nevěnoval. Mohli se naštvat, ani se jim nedivím,“ dodával.

Jasné je, že hokejový klub městské peníze nijak nezpronevěřil. „O žádný podvod nejde, pouze o formální chybu. Všechny byly použity jen na hokej, nikdo se na tom neobohatil, to je naprosto nemyslitelné a nesmyslné. Byla to prostě účetní chyba a zneužívání peněz města, to naprosto vylučuji,“ vysvětloval hrající manažer. „Můžeme to samozřejmě jednoduše dokázat,“ pokračoval Tichý.

Manažer HK Krnov také zdůraznil ochotu klubu s městem Krnovem ve všem spolupracovat. „Chci dát jasně na vědomí, že máme zájem o spolupráci s městem. S paní starostkou jsme se domluvili na další kontrole hospodaření klubu, které bude plně k dispozici. Tato hlubší kontrola, věřím, prokáže neoprávněnost nařčení z podvodu.“

Sami hokejisté mají zájem, aby se celá záležitost co nejrychleji vyřídila a očistila jméno krnovského hokeje, který za vedení manažera Romana Tichého zaznamenal obrovský kvalitativní vzestup. „Rychlé jednání ze strany města jen přivítáme,“ potvrdil Tichý. Hokejisté chtějí všechno vysvětlit i veřejnosti. Ve čtvrtek od 18.00 hodin bude HK Krnov pořádat v restauraci na zimním stadionu tiskovou konferenci.

„Tam chceme zodpovědět mnoho dotazů. A to nejen co se týče poslední kauzy s městskými penězi, ale také objasnit další fungování klubu a působení některých lidí v HK Krnov. Také proto bude přítomno celé vedení i někteří hráči,“ uvedl Roman Tichý a pozval všechny, komu na krnovském hokeji záleží: „Chci pozvat všechny příznivce, ale i rodiče našich mladých hokejistů i krnovskou veřejnost,“ uzavřel Tichý.

Pavel Habram

21.2.2012 VSTUP DO DISKUSE 14
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Řemeslné práce - Řemeslné práce Zámečník17 000 Kč

Zámečníci strojů Zámečník. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 21000 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: místo výkonu práce : Krnov, Stará Ježnická 1556/1, Vyučen v oboru, čtení výkresové dokumentace, praxe vítána, Hlásit se na e - mail simicek@kos.cz, valcisova@kos.cz nebo na telefon 554 605 409, 554 605 408 (6:00 - 14:00) nebo osobně na výše uvedené adrese., Z : 21.2.2018. Pracoviště: Krnovské opravny a strojírny s.r.o., Stará Ježnická, č.p. 1556, 794 01 Krnov 1. Informace: Šárka Valčišová, +420 554 605 409.

2444 - Úředníci jinde neuvedení Referent/referentka oboru17 360 Kč

Úředníci jinde neuvedení Referent/referentka oboru hospodářsko správního. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17360 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce : Městský úřad Břidličná, Požadavky: splnění povinností dle § 6 odst. 4 a předpokladů dle § 4 zákona, č. 312/2002 Sb., o úřednících územních samosprávných celků a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů, Další požadavky:, . požadované vzdělání: vyšší odborné stavebního nebo technického směru nebo středoškolské vzdělání stavebního nebo technického směru ukončené maturitní zkouškou,, . základní orientace v právních předpisech týkajících se pracovního zařazení – zákon č. 128/2000 Sb., o obcích, zákon č. 183/2006 Sb., o územním plánování a stavebním řádu (stavební zákon), zákon č. 134/2016 Sb, o zadávání veřejných zakázek – vše v platném znění,, . dobrá uživatelská znalost práce na PC a internetu,, . samostatnost, odpovědnost, preciznost, důslednost, organizační a koordinační schopnosti, schopnost týmové práce,, . řidičský průkaz skupiny B., Předpokládaný rozsah pracovní činnosti:, . komplexní zabezpečení investičních akcí města, zastupování investora zejména před dotčenými orgány státní správy, zajištění projekční přípravy, kontrolní a administrativní činnost ve vztahu k investičním akcím, . tvorba plánů investic a oprav, správa majetku města,, . příprava výběrových řízení, . administrace dotací, Písemná přihláška zájemce dle § 7 odst. 4 zákona č. 312/2002 Sb. musí obsahovat tyto náležitosti:, - jméno, příjmení a titul uchazeče,, - datum a místo narození uchazeče,, - státní příslušnost uchazeče,, - místo trvalého pobytu uchazeče,, - číslo občanského průkazu nebo číslo dokladu o povolení k pobytu, jde-li o cizího státního občana,, - datum a podpis uchazeče., K přihlášce přiložte:, - životopis s údaji o dosavadních zaměstnáních a s uvedením odborných znalostí a dovedností týkajících se požadavků tohoto výběrového řízení,, - výpis z evidence Rejstříku trestů ne starší než 3 měsíce, u cizích státních příslušníků obdobný doklad osvědčující bezúhonnost vydaný domovským státem, pokud takový doklad domovský stát nevydává, doloží se bezúhonnost čestným prohlášením,, - ověřenou kopii dokladu o nejvyšším dosaženém vzdělání., V přihlášce uveďte kontaktní údaje - telefonní číslo nebo e-mailovou adresu, Místo, adresa a způsob podání přihlášky:, - osobně na podatelně Městského úřadu Břidličná, Nábřežní 452, 793 51 Břidličná nebo poštou s datem odeslání nejpozději do 3. dubna 2018 v obálce označené, „VŘ – neotvírat“., Lhůta pro podání přihlášky: 3. dubna 2018 do 10:00 hodin., Z :21.2.2018. Pracoviště: Město břidličná, Nábřežní, č.p. 452, 793 51 Břidličná. Informace: Jana Paštěková, +420 554 773 543,733 602 140.

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství18 000 Kč

Traktoristé a obsluha zemědělských strojů Traktorista - skladník. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce : Horní Benešov, Jedná se práci ve stavebninách, tj. manipulace s vysokozdvižným vozíkem při vykládce zboží z kamionu a uložení do skladu, nakládka zboží zákazníkovi, doprava zboží k zákazníkovi, skládání zboží z kamionu traktorem s čelním nakladačem na stavbě, nakládka sypkých směsí traktorem a doprava k zákazníkovi., Vedení paletového hospodářství. , Nutná podmínka - ŘP sk. B, T., V případě zájmu zašlete prosím životopis na e - mail : jana@miksik.info, Z : 21.2.2018. Pracoviště: Jiří mikšík - pracoviště, Opavská, č.p. 573, 793 12 Horní Benešov. Informace: Jana Mikšíková, +420 606 705 124.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Tesař24 000 Kč

Tesaři Montážník - tesař. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 24000 kč, mzda max. 32000 kč. Volných pracovních míst: 9. Poznámka: místo výkonu práce : Rýmařov, Montáž hrubé stavby, dokončení venkovních dřevěných prvků a přílepků stavby, montáž sádrokartonových a sádrovláknitých desek, montáž podlah suchou technikou, lepení dlažeb, pokládka plovoucích podlah, montáž vnitřních dveří, dokončovací práce aj., , Požadujeme - pracovitost, spolehlivost, odpovědnost, samostatnost, praxi v oboru, dobrý zdravotní stav, způsobilost prací ve výškách, časovou flexibilitu z důvodu práce (montáže) po celé ČR i v zahraničí - pracovní cesty., Závodní stravování, 5 týdnů dovolené, odměny při životním jubileu, příspěvek na dovolenou, příspěvek na dětskou rekreaci, očkování proti chřipce, osobní ohodnocení aj. , Hlásit se na e - mail : gerhard.tomas@rdrymarov.cz nebo na tel. č. 554 252 129, 602 577 979 / denně vždy od 7.00 do 15.00 hodin /, Z : 1.3.2017. Pracoviště: Rd rýmařov s. r. o., 8. května, č.p. 1191, 795 01 Rýmařov. Informace: Tomáš Gerhard, +420 554 252 129,602 577 979.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Mehmet Ö. před soudem popíral, že by chtěl svého známého zabít.

Vrchní soud zvýšil trest za pokus o vraždu u kebabu

Bruntálské středověké městské brány připomínají informační cedule. Vyobrazení Olomoucké brány se našlo až v muzeu německém Meningenu. Foto:

Do Bruntálu kdysi vedly tři brány

Prověřte své znalosti z matematiky v dnešním testu Deníku

Dostali byste se na střední školu? Zkuste si, jak těžké to mají žáci při přijímacích zkouškách. V dnešním tištěném Deníku najdete druhý z testů, které jsme pro vás připravili. Prověří vaše znalosti matematiky. Příští týden vás pak čeká další test. Kupte si Deník a ověřte znalosti své i znalosti svých dětí. 

AKTUALIZOVÁNO

Krnov to dokázal, bude hrát semifinále

Hokejisté Krnova si zahrají v semifinále Krajské hokejové soutěže. Svěřenci trenéra Pavla Hulvy dokázali vyhrát rozhodující třetí čtvrtfinálový zápas v Porubě. V boji o finále je čeká lídr základní části – Orlová.

Opilý motorista vjel na tramvajový ostrůvek, kde lidé čekali na svůj spoj

Bilance opileckých nehod na silnicích je děsivá. V Moravskoslezském kraji sice ubývá nehod, na kterých se podepsal alkohol, statistika je přesto alarmující. 

Bronzová Samková v Brně a 88letý násilník s paličkou na maso: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve středu 21. února 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT