Členové kontrolního výboru, což je poradní orgán krnovského zastupitelstva, prověřili devět sportovních organizací dotovaných městem. Šest mělo doklady bez závad, ale u třech bylo konstatováno porušení pravidel.

Zatímco u Orcy byl jeden doklad v hodnotě kolem 2,5 tisíce korun zaúčtován dvakrát a materiály TJ Lokomotiva se kontrolorům zdály nesrozumitelné bez dodatečného vysvětlení, provinění hokejistů považují za nejzávažnější. Hovoří dokonce o podezření z podvodu a o machinacích se členskou základnou.

„Hokejisté podali žádost o dotaci pro více než 200 dětí a tvrdí, že mají 47 hokejistek. Každý si může na internetu ověřit, že za starší a mladší žáky hraje v Krnově řádově 15 kluků, v přípravce je jich asi osm a ženský hokej se tu nehraje vůbec,“ informoval kolegy v krnovském zastupitelstvu Marian Przybyla z kontrolního výboru. Kontroloři se navíc obávají, že HK peníze určené pro děti a mládež použil na sport dospělých.

Pomůže opakovaná kontrola?

Protože bez správného vyúčtování dotací nemají sportovci nárok na další peníze města, je ve hře opravdu hodně. Vedení HK výsledek kontroly považuje za nedorozumění. Doufá, že krnovský hokej opakovaná kontrola očistí od všech podezření.

„V uplynulých letech jsme vždy měli účetnictví v pořádku. Tentokrát si bohužel nikdo z vedení klubu nenašel čas se kontrolorům věnovat a vysvětlit jim detailně naše účetnictví. To byla chyba. Opakovaná kontrola určitě prokáže, že šlo o administrativní, formální nedostatky, ale rozhodně ne o podvod,“ komentoval situaci Roman Tichý, manažer HK Krnov.

Sama starostka Alena Krušinová navrhla, aby v organizacích, kde byla zjištěna pochybení, proběhla další důkladná kontrola.

„Tam, kde jsou pochybnosti, doporučuji schválení dotací pozastavit. Na základě opětovné kontroly se k tomu vrátíme na březnovém zasedání. Doufám, že i hokejisté si v rámci svého klubu vyříkají, kde se stala chyba. Nikdo z nás nechce krnovský hokej likvidovat, ale já osobně pro HK, v současné podobě, už ruku nezvednu,“ uvedla starostka Alena Krušinová na zasedání zastupitelstva.

Nemohli postupovat jinak

Marian Przybyla z kontrolního výboru i Libor Nowak ze sportovní komise zdůraznili, že tento tvrdý verdikt není namířen proti sportovcům, ale pravidla pro přidělení dotace jsou pro všechny stejná a nedovolují postupovat jinak.

„Hokejový klub je podezřelý z podvodu. Orca má neoznačené doklady, takže možná se jen někdo spletl a nebyl v tom úmysl podvádět. Dělali to poprvé a jsou nezkušení. Doklady TJ Lokomotiva jsou nesrozumitelné, ale snad se podaří to dát nějak dohromady. Naproti tomu například na výkazy fotbalového klubu je radost se podívat, jak jsou vzorně zpracované.

To vyvolává otázku, co je mírné a co je těžké provinění? Kde je hranice mezi podvodem a omylem? To nikdo z kontrolní komise nedokáže objektivně posoudit, a proto platí jednoduchá zásada: nárok na dotaci má jen ten, kde kontrola skončí výrokem „bez závad,“ konstatoval Marian Przybyla.

Hokejisté, vyříkejte si to

Zasedání zastupitelstva se zúčastnili také rodiče mladých hokejistů a žádali radu, jak postupovat dál, aby mládežnický hokej nepřišel o peníze. Zastupitelé spatřují hlavní problém v tom, že se dosud nevedlo oddělené účetnictví pro dospělé a pro dětské hokejisty.

„U HK byly doklady zkresleny tak, aby se na dotacích pro mládež svezli i dospělí, což pravidla nedovolují. Pokud peníze byly utraceny za něco jiného, než je oficiálně deklarováno, je to podvod. Město vydalo peníze pro mladé hokejisty, ale ve skutečnosti k nim nedorazily a skončily v rámci hokejového klubu někde jinde. Proto doporučuji rodičům, aby si vyříkali s vedením hokejového klubu, kde končily peníze určené pro jejich děti a vyvodili z toho závěry,“ doporučil rodičům Przybyla a potvrdil, že HK jako celek bude mít velký problém znovu získat dotace města.

Fidel Kuba

Manažer Tichý: Nejsme podvodníci, chceme spolupracovat

Kontrolní výbor, který je poradním orgánem krnovského zastupitelstva, nedávno provedl kontrolu hospodaření sportovních klubů s městskými dotacemi a přišel na pár nesrovnalostí. V sítu kontrolorů uvízla florbalová Orca, krnovská Lokomotiva a také hokejisté HK Krnov. U nich, podle prvotních zpráv, přišla revize na největší nesrovnalosti.

Na zasedání zastupitelstva města dokonce padala silná slova o podvodu ze strany hokejového klubu. Nic však není tak horké, jak se uvaří. Hrající manažer HK Roman Tichý se v pátek sešel se starostkou Krnova Alenou Krušinovou a proběhla tak první jednání mezi městem a klubem.

„Sešel jsem se s paní starostkou, abych jí uvedl věci na pravou míru. V minulých letech jsme měli vždycky účetnictví v pořádku, až letos,“ povídal manažer Tichý a pokračoval: „Prvotní chyba byla, když přišli kontroloři na stadión, nikdo z vedení se jim dostatečně nevěnoval. Mohli se naštvat, ani se jim nedivím,“ dodával.

Jasné je, že hokejový klub městské peníze nijak nezpronevěřil. „O žádný podvod nejde, pouze o formální chybu. Všechny byly použity jen na hokej, nikdo se na tom neobohatil, to je naprosto nemyslitelné a nesmyslné. Byla to prostě účetní chyba a zneužívání peněz města, to naprosto vylučuji,“ vysvětloval hrající manažer. „Můžeme to samozřejmě jednoduše dokázat,“ pokračoval Tichý.

Manažer HK Krnov také zdůraznil ochotu klubu s městem Krnovem ve všem spolupracovat. „Chci dát jasně na vědomí, že máme zájem o spolupráci s městem. S paní starostkou jsme se domluvili na další kontrole hospodaření klubu, které bude plně k dispozici. Tato hlubší kontrola, věřím, prokáže neoprávněnost nařčení z podvodu.“

Sami hokejisté mají zájem, aby se celá záležitost co nejrychleji vyřídila a očistila jméno krnovského hokeje, který za vedení manažera Romana Tichého zaznamenal obrovský kvalitativní vzestup. „Rychlé jednání ze strany města jen přivítáme,“ potvrdil Tichý. Hokejisté chtějí všechno vysvětlit i veřejnosti. Ve čtvrtek od 18.00 hodin bude HK Krnov pořádat v restauraci na zimním stadionu tiskovou konferenci.

„Tam chceme zodpovědět mnoho dotazů. A to nejen co se týče poslední kauzy s městskými penězi, ale také objasnit další fungování klubu a působení některých lidí v HK Krnov. Také proto bude přítomno celé vedení i někteří hráči,“ uvedl Roman Tichý a pozval všechny, komu na krnovském hokeji záleží: „Chci pozvat všechny příznivce, ale i rodiče našich mladých hokejistů i krnovskou veřejnost,“ uzavřel Tichý.

Pavel Habram