Kdo má rád speciality využívající modré zlato jesenických strání, měl by se vydat dnes, v sobotu či neděli do Malé Morávky a Karlova. Právě tam se chystají už tradiční borůvkové hody.

Podle starosty obce Ondřeje Holuba se letos domluvilo šest provozovatelů restaurací a penzionů a nechali vyrobit vkusné plakáty. Ty zvou návštěvníky v Malé Morávce do penzionů Pod Kapličkou a Myšáka a do restaurace Na Rychtě, v Karlově pak do tří penzionů - Emy, U Bohouše a Pohody. Nabídka borůvkových menu ve všech podnicích je velmi nápaditá, počítá totiž s borůvkovou polévkou, kynutými knedlíky, koláči, dezerty, lívanci, omáčkou k uzenému a bramborovým knedlíkům, poháry, borůvkovým štrůdlem, koktejlem, zmrzlinou, bublaninou i borůvkovou bombou či věnečky, a dokonce také borůvkovým frapé se zmrzlinou a dalšími specialitami. „Nabídka bude stejně bohatá jako v minulých letech, možná ještě větší,“ míní starosta Holub.

Letos mezi organizátory chybí zástupci neziskového sdružení Země děda Praděda, kteří borůvkové hody do obce přivedli a organizovali také soutěž jedlíků borůvkových lívanců na čas či prodej borůvkových džemů v modrých keramických hrncích. „Zástupce Země děda Praděda jsme oslovili někdy na jaře kvůli termínu hodů a také s dotazem k organizaci, ale velký zájem neměli. Přípravy se ujali provozovatelé restaurací a penzionů,“ řekl starosta.

Předsedkyně sdružení Ljuba Kielarová si vybavuje, že jí z úřadu volala jedna pracovnice kvůli termínu akce, aby obec stihla včas dát informaci do zpravodaje. „O spolupráci na akci jsme určitě nejednali,“ řekla Kielarová. Sdružení Země děda Praděda ovšem letos utlumilo některé ze svých aktivit, protože se nepodařilo získat podporu na vydávání oblíbeného časopisu Praděd, který se zaměřoval nejen na aktivity sdružení, ale zejména na otázky ochrany přírody, nenásilného rozvoje cestovního ruchu v regionu a místní pamětihodnosti. Ubylo také dobrovolníků ochotných věnovat aktivitám Země děda Praděda svůj čas. „Nestíhám dělat všechno, buď se mohu plně věnovat našim hostům, nebo aktivitám sdružení, obojí už skloubit nelze,“ řekla propagátorka agroturistiky v Jeseníkách Kielarová.

Provozovatelé restaurací a penzionů letos dokazují, že se mohou domluvit na společném zájmu a borůvkové hody zorganizují sami. Ostatně, na úspěchu akce mají největší zájem právě oni. Obecní úřad letos nese náklady na vyvěšení poutačů v Bruntále a Rýmařově a rovněž informační cedule na příjezdu do obce a směrové tabule.