VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hnutí Duha: Žádné kompromisy. Kaufland zbourat!

Krnov - Hnutí Duha Jeseníky je nekompromisní, navrhuje odstranění stavby, která nemá v pořádku územní rozhodnutí. Neznamená to nic míň, než zbourání Kauflandu.

2.12.2008 5
SDÍLEJ:

Kaufland v Krnově.Foto: DENÍK/Fidel Kuba

Krajský úřad podal kasační stížnost, neboli návrh na přezkoumání rozsudku v případu krnovský Kaufland. Krajský úřad v této kauze zastupuje JUDr. Jarošová, ta dokonce v kasační stížnosti střídavě vystupuje pod dvěma různými křestními jmény. V oficiální hlavičce dokumentu je uvedena jako Miluška, dopis však podepsala křestním jménem Miluše.

Soud dal Duze za pravdu

Krajský soud došel k závěru, že krajský úřad pochybil, když se v územním řízení na Kaufland odmítl zabývat připomínkami Hnutí Duha Jeseníky s odůvodněním, že se netýkají ochrany fauny a flory. Podle rozsudku krajský a stavební úřad pochybil také tím, jak pracoval se stanovisky památkářů.

Kasační stížnost se snaží prokázat, že v územním řízení nedošlo k omezení procesních práv ekologů, a že na stanovisku památkářů v podstatě nezáleží, protože stejně není pro stavební úřad závazné, ale jen doporučující.

Krajský úřad se brání

Miluška Jarošová v kasační stížnosti tvrdí, že ve skutečnosti nedošlo k protiústavnímu omezení práv Hnutí Duha Jeseníky. Podle ní se ekologové mohli vyjadřovat k čemukoliv, pouze jejich námitkám nebylo vyhověno.

„Stavební úřad v průběhu územního řízení nebránil Hnutí Duha Jeseníky jako účastníkovi řízení v uvedení jakékoliv námitky jakéhokoliv obsahu. O vznesených námitkách rozhodl tak, že jim nevyhověl. Své rozhodnutí stavební úřad zdůvodnil tím, že je nutno námitky zamítnout, neboť se netýkají ochrany přírody a krajiny vymezené zákonem. Svůj právní názor žalovaný krajský úřad opíral o rozsudek Nejvyššího správního soudu z roku 2004 z něhož vyplývá, že občanská sdružení mohou v řízeních vznášet připomínky pouze v rozsahu předmětu své činnosti,“ uvedla v kasační stížnosti Jarošová, podle které ekologové své výhrady vůči Kauflandu formulovali pouze velmi obecně.

Hnutí Duha například namítalo, že se v územním řízení rozhoduje o umístění Kauflandu na břehu řeky ještě před tím, než se na úrovni vlády rozhodlo o některé z variant protipovodňové ochrany Krnova nebo že stavba způsobí vtahování dopravy do centra města z okolních obcí i z polské strany. Kasační stížností se kraj snaží dokázat, že Hnutí Duha Jeseníky využilo svých práv vznášet námitky, seznamovat se s podklady a účastnit se ústních jednání i místních šetření.

„S Hnutím Duha Jeseníky bylo jednáno jako s účastníkem řízení, byl vyrozuměn o termínech jednání a byla vůči němu naplněna veškerá procesní práva. Domníváme se, že rozhodnutí krajského úřadu bylo v souladu se stavebním zákonem i se správním řádem. Nedošlo v něm k vadám, které mu vyčítá rozsudek krajského soudu. Proto navrhujeme Nejvyššímu správnímu soudu, aby věc vrátil krajskému soudu k dalšímu řízení,“ uvedla v kasační stížnosti Jarošová.

Žádné kompromisy. Kaufland zbourat!

Hnutí Duha Jeseníky už prohlásilo, že bude usilovat o radikální řešení, navrhuje zbourání Kauflandu.

„Je pochopitelné, že úředníci Krajského úřadu brání svůj výklad zákona, o kterém soud rozhodl, že je chybný. Úřady ignorovaly rozhodnutí památkářů a nezabývaly se tím, že při povodních Kaufland významně zvedne hladinu vody ve městě, i když se postaví přehrada. Ještě tento týden podáme návrh na odstranění stavby, která nemá v pořádku územní rozhodnutí. Jinými slovy začneme usilovat o zbourání Kauflandu. Taky připravujeme žalobu na bývalého starostu Josefa Herciga, který prokazatelně prosazoval zájmy Kauflandu neregulérním způsobem,“ prozradil další zamýšlené právní kroky Hnutí Duha Jeseníky Ivo Dokoupil.

Kasační stížnost

#nahled|https://g.denik.cz/75/07/kasace1_sip-galerie.jpg|https://g.denik.cz/75/07/kasace1.jpg|Kasační stížnost.#
#nahled|https://g.denik.cz/75/e3/kasace2_sip-galerie.jpg|https://g.denik.cz/75/e3/kasace2.jpg|Kasace.#

Autor: František Kuba

Myslíte si, že by krnovský Kaufland měl být zbourán?

Ano.

55 %

Ne.

45 %

Hlasovalo: 11

Anketa byla ukončena

2.12.2008 VSTUP DO DISKUSE 5
SDÍLEJ:
Jmenuji se RUDOLF JANČO, narodil jsem se 3. ledna, při narození jsem vážil 2915 gramů a měřil 49 centimetrů. Moje maminka se jmenuje Kateřina Výmolová a můj tatínek se jmenuje Rudolf Jančo. Bydlíme v Nové Vésce-Staré Město.
8

Děti narozené v krnovské nemocnici

Měřením sněhové pokrývky se určuje míra lavinového rizika.  Předpověď počítá i o víkendu v Jeseníkách se třetím stupněm lavinového nebezpečí. Zásadou je nevstupovat na příkré svahy se sklonem nad 35 stupňů. Nebezpečná místa již tvoří souvislý celek.

Zraněný lyžař se z laviny vyhrabal sám

Husa bez provázku a výcvik lavinových psů: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve dnech 18. a 19. ledna 2018.

Přísnější pravidla při měření emisí? Bez problémů!

Nevyhovující benzinové a dieselové motory mají na českých silnicích utrum. Stopku jim vystavila nová pravidla při kontrolách emisí. Stanice je napojena on-line na ministerstvo. Součástí je také pořizování fotek.

Obchvat Krnova: řada otázek bez odpovědi

Sál sv. Ducha se do posledního místa zaplnil občany, které zajímá obchvat Krnova. Nic moc se nedozvěděli a své zklamání dávali hlasitě najevo.

Martin Kolomý potřetí dojel na pódiu

Kamionový jezdec z Bruntálska Martin Kolomý na Dakaru dál válí. Etapa mezi argentinskými městy Fiambalá – Chilecito – San Juan se mu povedla na výbornou. Nakonec s odstupem více než čtyř minut dojel druhý za Nizozemcem Van Genugtenem na Ivecu, ale během této etapy sahal i po vítězství.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT
>