Na webu ministerstva kultury se objevila informace, která nepotěší majitele a fanoušky chátrajících historických objektů: "Ministerstvo kultury, odbor památkové péče, oznamuje ve smyslu vládních opatření ohledně úspory finančních prostředků ze státního rozpočtu, že pro rok 2022 nebude vyhlášen program Podpora obnovy kulturních památek prostřednictvím obcí s rozšířenou působností."

Rychta v Karlovicích už byla ruina na spadnutí, když ji koupilo Hnutí Duha Jeseníky. Se záchranou kulturní památky o víkendech pomáhají  dobrovolníci.
Měla padnout, teď se Rychtu z Karlovic snaží zachránit dobrovolníci

Hnutí Duha Jeseníky v okrese Bruntál opravuje středověký kostel v Pelhřimovech a rychtu v Karlovicích z 18. století. Při opravách památek kombinuje dotační podporu s dobrovolnickou prací. Zrušení programu obnovy památek přes obce Duha považuje za nepříjemný zásah do připravovaných akcí malého rozsahu v odlehlých regionech.

Ivo Dokoupil z Hnuti Duha Jeseniky k tomu uvedl: "Ministerstvo kultury náhle a bez ohlášení zrušilo v rámci vládních úspor jeden z významných zdrojů na opravy památek v regionech. Byly to sice nevelké peníze, ale malým subjektům tento zdroj umožňoval každým rokem opravit zapomenuté památkově chráněné objekty," uvedl Dokoupil.

Rychta v Karlovicích z 18. století:

"Je smutné, že když nová vláda usiluje o úspory, nejdříve šáhne na kulturu, kde jsou dotace již tak malé, ale ponechá v platnosti dotace mnohem většího rozsahu pro agrobarony," dodal Dokoupil s tím, že podle jeho informací o změně dotační politiky Ministerstva kultury nebyly informovány pracoviště Národního památkového ústavu NPÚ ani zaměstnanci obcí, se kterými Duha komunikuje.

Studenti architektury v Pelhřimovech dostali hromadu prken, vruty a zadání "bezpečný úkryt".
PODÍVEJTE SE: Na Osoblažsku je nová originální noclehárna. Spí se tam v sítích

"Vše proběhlo v jakési podivné tajnosti. Naší organizaci tak vznikla nemalá díra v rozpočtu prací na letošní rok. Arogance tohoto přístupu nás zrovna nenaplňuje chutí zachraňovat nějaké památky. Trávíme na stavbách celé víkendy. Lidé často přijedou za vlastní náklady pracovat zadarmo. Čekali bychom od nové vlády větší podporu nebo alespoň stejnou podporu jako v minulosti," uvedl Ivo Dokoupil z Hnuti Duha Jeseniky.