Když se armádám nacistického Německa v roce 1943 přestalo dařit na světových bojištích, začali si bruntálští členové NSDAP v zámecké zahradě budovat protiletecký kryt. Vytvořili podzemní systém chodeb a místností, který se díky celkové rekonstrukci o prázdninách otevřel veřejnosti. Kryt je novou atrakcí bruntálského zámku.

K bombardování nedošlo

Bruntálský zámek byl původně sídlem velmistra Řádu německých rytířů. V roce 1939 byl ale řád zrušen a zámek Bruntál se stal majetkem NSDAP a sídlem nacistické správy. Návštěvníci zámku, kdo se těšili na důmyslný protiletecký systém nacistů, budou asi zklamáni. Zámecký kryt měl jen velmi chabé vybavení, takže kromě ochrany přes střepinami z leteckých pum nic moc nenabízel.

Dopravní nehoda na Bruntálsku.
Havárie u Nových Heřminov, zasahovali záchranáři i vrtulník

Dokonce zde chyběla i spojařská technika pro komunikaci s okolním světem. Byly zde jen dřevěné lavice, suché záchody a zásoby jídla. Kryt nikdy nebyl využitý ke svému účelu. Bruntál se za druhé světové války bombardování vyhnul.Kryt je vlastně jen betonová chodba s několika menšími místnostmi dlouhá přes sedmdesát metrů. Její půdorys zabírá zhruba sto metrů čtverečních pod zámeckou zahradou.

Přestavba na protiatomový kryt

V dobách Studené války byl kryt zahrnutý mezi objekty československé civilní obrany. Z „protileteckého“ byl přebudovaný na „protiatomový“ kryt. Kolem roku 1980 byl kryt doplněný vzduchotechnikou, filtračními stroji proti radiaci a generátorem, který vyráběl elektřinu. Počítalo se s tím, že po jaderném výbuchu by zde dvě stovky lidí vydržely se zásobami minimálně tři dny. Naštěstí si kryt nevyzkoušel v praxi ani schopnost chránit obyvatele Bruntálu před ozářením. V devadesátých letech podzemní systém ztratil statut krytu a připadl muzeu.

Řád německých rytířů

Zajímavé je sledovat osudy a postoje Řádu německých rytířů, který před rokem 1938 vlastnil v okrese Bruntál kromě rozsáhlého zámeckého areálu v centru Bruntálu také hrad Sovinec, lázně Karlova Studánka a také řadu hospodářských objektů. Řád byl majitelem far v Bruntále, Andělské Hoře, Vrbně, Rýžovišti a Staré Rudné.

Poznámka Františka Kuby
Poznámka Fidela Kuby: Co je priorita obchvatu? Bezpečnost nebo rychlost?

Provozoval domovy seniorů, dětské školky v Andělské Hoře a Rýžovišti a měšťanské školy v Bruntále a Vrbně. Po zániku řádu jeho členové a příznivci dále působili mezi civilním obyvatelstvem a měli vliv zejména v katolickém prostředí. To je jeden z důvodů, proč v okresním archivu NSDAP lze dohledat řadu hlášení o tom, že katolická církev na Bruntálsku zaujímá nepřátelské postoje vůči nacistickému režimu.