Jedete do Chorvatska a cesta je příliš dlouhá na to, abyste poslouchali pořád hudbu. Trávíte večery na chatě, nemáte tam televizi a hrát s rodinou společenské hry vás už omrzelo. Nebo máte před sebou „povinnou četbu" a nechce se vám do toho.

Jsou chvíle v životě, které jsou pro poslech audioknihy jako stvořené. A zdá se, že si to myslí stále více lidí.

„Zájem o audioknihy roste. Dřív byla poptávka téměř výhradně po hudbě, ale dnes je to půl na půl. Řekl bych, že audioknihy jsou trendem letošního léta," uvedl Petr Munclinger, pracovník hudebního oddělení Městské knihovny v Krnově.

Široký výběr audioknih má v našem okrese knihovna v Krnově a knihovna v Bruntále. Půjčit si audioknihu mohou zájemci také v Rýmařově, na výběr je třeba současná česká literatura a nabídkové portfolio se neustále rozšiřuje. Knohovna v Horním Benešově zatím audioknihy v nabídce nemá.

„Zájemci například přicházejí s tím, že rodina jede na dovolenou a cestou nechtějí poslouchat hudbu, ale mluvené slovo. Chodí sem i profesionální řidiči, kteří se chystají na cestu, ptají se, co bych jim doporučil, co mám nového. Výpůjční doba je týden, takže to mají akorát na otočku," popsal Petr Munclinger z krnovské knihovny typické zájemce o cédéčka s četbou.

V knihovně v Bruntále a Rýmařově si audio-knihu mohou zájemci půjčit tak jako klasické knihy na měsíc.

Komisař Maigret, Sherlock Holmes a historické detektivky

Dříve přitom měli o tyto nahrávky zájem téměř výhradně lidé, kteří hůře viděli a nemohli číst. Slabozrací jsou mezi zájemci i dnes, ale přibyla řada dalších lidí různého věku. „Mladí si přijdou vypůjčit povinnou četbu, dospělí mají zájem hlavně o detektivky, klasiku, moudré vyprávění a klasický humor," vyjmenoval Petr Munclinger nejžádanější žánry.

close V knihkupectví si mohou zákazníci také vybrat. Co není přímo na stojanu s audioknihami, lze objednat. zoom_in A knihovna vychází tomuto zájmu vstříc. „Pokud jde o detektivky, v nabídce máme jak audioknihy oblíbeného severského autora Jo Nesbø či našeho nejžádanějšího autora historických detektivek Vlastimila Vondrušky, tak také klasického Sherlocka Holmese nebo komisaře Maigreta, toho skvěle namluvil Rudolf Hrušínský," doplnila zástupkyně ředitele krnovské knihovny Vlasta Jančíková.

I zájemci o humor a vyprávění si přijdou na své. „Starší lidé mají rádi moudré vyprávění a humor, půjčují si proto Wericha a Horníčka nebo klasiky žánru, jako byli Holzmann, Šimek, Menšík… " řekl Petr Munclinger a Vlasta Jančíková dodala: „Jsou to všechno nestárnoucí nahrávky."

Foto vlevo: V knihkupectví si mohou zákazníci také vybrat. Co není přímo na stojanu s audioknihami, lze objednat. foto: Deník/Gabriela Mathiasová

Vychází bestsellery

Zájem lidí o audioknihy vzrostl podle pracovníků krnovské knihovny i díky tomu, že zatímco ještě před rokem vycházely nahrávky starších a dříve vydaných knih, dnes vychází audiokniha téměř současně s tištěnou verzí.

„Dají se půjčit i cédéčka s posledními bestsellery," uvedla Vlasta Jančíková. Na léto připravilo pro své návštěvníky hudební oddělení Městské knihovny v Krnově sto nových CD. O prázdninách si je můžete půjčovat každý pracovní den kromě středy od 13 do 18 hodin, výpůjční doba je jeden týden (s možností prodloužení) a můžete si jednorázově půjčit až pět CD.

Návštěva knihkupectví

Kdo by si audioknihu nechtěl půjčit, ale chtěl by mít svou oblíbenou četbu na vlastním cédéčku, aby se k ní mohl vracet, má možnost si vybrat v nabídce knihkupectví. „Audioknihy máme v nabídce, ale hlavně je zákazníkům objednáváme prostřednictvím e-shopu, nabídka je opravdu velká," doplnila vedoucí prodejny Kateřina Šindlerová.

„Lidé se ptají na detektivky, letí Jo Nesbø, zájem je o nahrávky klasického humoru," uvedla Kateřina Šindlerová. Její postřehy se tak shodují s tím, co pozorují pracovníci knihovny.

Co je to audiokniha?

Audiokniha nebo také zvuková kniha, mluvící kniha je zvukovým záznamem knižní předlohy. Četbu zprostředkovává posluchači hlas jiného člověka, je to většinou herec, herečka nebo jiný umělec (v ideálním případě jde o dramatizaci knihy, kdy každou postavu ztvárňuje jiný herec).

Zvukovým nosičem, na němž je dílo zaznamenáno, je audio CD nebo je nahrávka ve formátu MP3. Vydavatelství v České republice vydávají knihy zlatého českého fondu, nahrávky pro děti i knižní bestsellery.

„Audiokniha je pevně svázána s literárním dílem, je to moderní součást slovesnosti, užívá její zvukové vyjadřovací prostředky. Literatura jako by se tu po několika staletích vracela ke svému původnímu způsobu vnímání – poslechem," uvedl teatrolog a kritik Petr Pavlovský, www.advojka.cz.

Kam zajít pro audioknihu

Městská knihovna Bruntál
Městská knihovna Krnov
Městská knihovna Rýmařov

Gabriela Mathiasová