Jen během víkendu registrovali pracovníci městského úřadu, ale i Charity Krnov a dalších organizací ve městě, stovky nabídek pomoci uprchlíkům z Ukrajiny. A to jak těm, kteří už do Krnova přijeli z partnerského města Nadvirna, tak i těm, které město přijme v dalších dnech.

„Jelikož nejsme momentálně schopni odhadnout, co vše a v jakém rozsahu bude potřeba, rozhodli jsme se vytvořit databázi nabízené pomoci. Od neděle v Krnově fungují dvě telefonické linky, které mají čísla 735 161 687 a 735 161 686. Jejich prostřednictvím mohou lidé každý den od 9 do 15 hodin nabídnout svoji pomoc. Ta může mít různou podobu, od nabídky hmotné pomoci, ubytování, převozu materiálu či osob, překladatelství, poskytnutí stravování až po nabídky volnočasové nebo zdravotní péče a podobně,“ uvedl vedoucí krnovského odboru sociálního a školství František Fojtík.

Paní Anastazie žije v České republice už 11 let. Doma je v Praze. V Krnově se v neděli 27. února 2022 podělila se s novináři o svůj příběh.
Slzy a mrazení, Anastazie se přes Krnov vrací domů, manžel ale zůstal ve válce

Všechny nabídky budou pracovníci městského úřadu evidovat. V případě, že najdou příjemce, dojde ke zprostředkování pomoci. „Co se týká hmotné pomoci, tu nebudeme dopředu přebírat od dárců a shromažďovat ji. Stejně jako v případě ostatní pomoci ji zaneseme do databáze a až budeme mít konkrétního příjemce, který tu danou věc bude potřebovat, nabídku spárujeme s poptávkou,“ vysvětlil princip pomoci František Fojtík.

Jednu migrační vlnu už zvládl

Město Krnov se aktuálně stará o sedmdesát uprchlíků z Ukrajiny, a právě zajišťuje převoz dalších 19 žen a dětí z ukrajinsko-maďarských hranic. Díky obrovské solidaritě místních je město schopno okamžitě přijmout další stovky osob. Starosta Tomáš Hradil upozorňuje, že město Krnov v minulosti se ctí zvládlo daleko větší migrační vlnu, takže se může stát inspirací pro ostatní.

Do Krnova dorazily v neděli 27. února kolem poledne dva autobusy s uprchlíky z Ukrajiny. Ženy, děti a senioři pochází z partnerské Nadvirny. Polovina zůstane v Krnově, polovina po krátkém odpočinku pokračuje do dalších měst.
OBRAZEM: Do Krnova dorazily v neděli autobusy s uprchlíky, zůstanou jen někteří

Pomoc Řekům, kteří v padesátých letech prchali před válkou, byla pro Krnov pozitivní zkušeností a obohacením. V Československu v padesátých letech v několika migračních vlnách našlo nový domov nebo dočasný azyl na 12 tisíc řeckých uprchlíků.

Dvacetitisícový Krnov tehdy přijal na 2500 Řeků, které z jejich rodiště vyhnala občanská válka. Krnov si díky vysoké koncentraci řeckých spoluobčanů ve své době vysloužil přezdívku Malé Atény. Většina krnovských Řeků se vrátila do vlasti, jakmile dostali první příležitost k repatriaci. Ti ostatní v Krnově našli svou novou identitu a "zapustili kořeny".

Dětství v Krnově

Řeckým rodičům se v Krnově narodily děti, které už prožívaly stejné radosti a starosti jako jejich čeští vrstevníci. Vznikla zde také řada smíšených manželství. Krnované nad školními fotografiemi rádi vzpomínají, který z řeckých spolužáků dnes žije v Soluni nebo v Aténách a který si postavil dům v Krnově.

Starosta Krnova Tomáš Hradil tuto historickou zkušenost považuje za výhodu v situaci, kdy očekáváme proud uprchlíků z Ukrajiny. Ukrajinci a Řekové patří do stejného evropského kulturního okruhu jako Češi. Sdílí stejné hodnoty.

Jan Jendřejek založil Elastex Krnov i Northman outdoor Bruntál. O výrobě ponožek ví úplně všechno.
Šéf Elastex Krnov a Northman Outdoor Bruntál: Máme nejmodernější pletárnu v ČR

„Krnov v minulosti zvládl velkou migrační vlnu z Řecka. Pro naše město byla obrovským přínosem. Bez ní by Krnov nebyl Krnovem. Víme co je správné, máme zkušenosti a snažíme se dnes jít českým městům příkladem,“ konstatoval starosta Tomáš Hradil, který je hrdý na skutečnost, že Krnov je město s největší koncentrací řeckých obyvatel v České republice.

V dobách studené války a uzavřených hranic byli Řekové pro české Krnovany důležitá- zkušenost s multikulturním světem. K nejznámějším produktům dnešního Krnova patří Kofola Jannise Samarase nebo Kecy a politika Petrose Michopulose.

Azyl pro uprchlíky

Z pohledu regionu je nyní klíčové postarat se o ukrajinské uprchlíky a zajistit Ukrajině humanitární pomoc. Z tohoto důvodu zasedal krizový štáb kraje, který řešil i jiné otázky.

Pro Moravskoslezský kraj od 1. března 2022 bude fungovat bezplatná informační linka pomoci uprchlíkům z Ukrajiny 800 720 210, a to denně od od 7 do 19 hodin.

Také na webových stránkách Moravskoslezského kraje vznikla sekce věnovaná pomoci Ukrajině, kde zájemci najdou potřebné kontakty a informace jak a kam účinně nasměrovat svou pomoc - VÍCE ZDE.

Hlavní kontaktní místo pro uprchlíky v Moravskoslezském kraji vznikne v Ostravě za spolupráce policie, hasičů a Českého červeného kříže. Sídlo bude mít v ulici Červeného kříže 4, blízko centra. 

Krajská rada rovněž schválila 10 milionů korun na aktivity spojené s pomocí Ukrajině.