VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Historie je mi pořádným koněm

Ryžoviště /ROZHOVOR/ – Františka Rechtorika z Ryžoviště znají všichni ti, kteří na Rýmařovsku a v okolí Břidličné pracovali v zemědělství. Ve Státních statcích Bruntál, závod Břidličná, působil 
v různých funkcích, až po tu ředitelskou. Poté pracoval též jako místopředseda Okresního národního výboru v Bruntálu.

27.4.2014 1
SDÍLEJ:

František Rechtorik s kronikami obcí Ryžoviště, Kněžpole, Tylov a Lomnice, které vydalo občanské sdružení Staré Sovinecko.Foto: DENÍK / Karel Janeček

Po roce 1989 si jej ryžovištští obyvatelé zvolili za starostu. Dnes je František Rechtorik již v důchodu, dodnes se věnuje historii obce Ryžoviště a práci v občanském sdružení Staré Sovinecko. Sdružení se zabývá zkoumáním historie obcí někdejšího Sovineckého panství.

Když jste byl dítě, čím jste chtěl být?

Jako dítě jsem neměl úplně vyhraněné zájmy, spíše jsem se věnoval sportu.

Jaký jste byl žák?

Protože si mě kantoři ještě pamatují, musím přiznat, že jsem býval pěkný raubíř.

Proč děláte koníčka, kterého máte?

Začal jsem se zabývat historií obce Ryžoviště, která bývala hlavním městem Sovineckého panství. Oslovil mě kolega z bývalých statků, také inženýr, Jaroslav Jelínek z Lomnice, 
s nímž jsme potom pozornost zaměřili na celé někdejší Sovinecké panství.

Jsou chvíle, kdy jste s tím chtěl seknout?

Ani ne. Historie mě baví od dob, kdy jsem býval starostou. Dostaly se mi do rukou materiály, které ozřejmovaly život v někdejším Ryžovišti. Mohu říct, že se mi historie stala nejprve koníčkem, následně i pořádným koněm.

Kde nejvíc naberete síly, jak relaxujete?

Doma s rodinou, s vnoučaty.

Vzpomenete si na seznámení se svou životní partnerkou?

Určitě, na to se nedá zapomenout. Seznámili jsme se v rýmařovském gymnáziu, byla to velká studentská láska, která přetrvává doposud. Čtyři roky jsme spolu chodili, dnes jsem spolu už čtyřicet pět let.

Děti, to jsou starosti i radosti…

Starosti i radosti. Jeden syn je státním úředníkem v Bruntále, mladší syn mistroval na učňovském středisku, vařil u Jelena 
v Nové Pláni. Na půl roku se odešel podívat do Spojených států a z půl roku je už čtrnáct let. V USA se i oženil.

Sportujete? Který sport vás baví?

Do dvaačtyřiceti let jsem hrával fotbal za Břidličnou i za Ryžoviště. Na fotbal se rád dodnes dívám, jezdím do Břidličné, Rýmařova, Dolní Moravice i jinam.

Jaká kulturní událost vás v poslední době zaujala?

Zaujala mě přednáška magistra Jiřího Karla na téma čarodějnice na Rýmařovsku. Zajímavá byla rovněž přednáška doktora Tomáše Niesnera o Řádu německých rytířů, jehož dva první velmistři jsou úzce spjatí
s Ryžovištěm.

Máte nějaké oblíbené místo?

Člověk jezdí všude rád. Bruntálský okres ukrývá řadu krás, těžko nějakou zdůraznit.

Co byste v životě nechtěl zažít?

Určitě válku.

Která historka vás v poslední době pobavila?

Současná politika. Tou se bavím dennodenně.

Vaše nejoblíbenější jídlo? Vaříte si ho sám?

Něco si vařím sám. Vybíravý nejsem, ale mám rád bramborák.

Co děláte, když na vás přijdou chmury?

Snažím se je co nejrychleji zahnat a snažím si je nepřipouštět.

Který moderní přístroj byste oželel?

Tablet ne, počítač ne, mobil ne, takže asi žádný. Technika už dnes prostě k životu patří.

František Rechtorik Bydliště: Ryžoviště
Povolání: v penzi
Vzdělání: dvakrát vysokoškolské
Rodina: manželka Dana, synové Martin a Kamil, čtyři vnoučata

Autor: Karel Janeček

27.4.2014 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Manipulační dělníci ve výrobě 18 000 Kč

Manipulační dělníci ve výrobě Strojírenský dělník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce : Krnov, Albrechtice, Práce v riziku: hluk, prach, vibrace, Hlásit se na e - mail frantisek.hodny@cz.bosch.com nebo na telefon 554 694 509, Z : 9.1.2018. Pracoviště: Bosch termotechnika s.r.o. - provozovna krnov, Ve Vrbině, č.p. 588, 794 01 Krnov 1. Informace: František Hodný, +420 554 694 509.

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství 28 000 Kč

Zootechnici Zootechnik. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 28000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce : Město Albrechtice, Nástup ihned, 5 let praxe, znalost práce na PC, znalost centrální evidence skotu+portál farmáře, ŘP sk.B , schopnost řídit kolektiv. Na základě Vašeho životopisu budete telefonicky pozvání na výběrové řízení., Stravenky, odměny dle dosažených výsledků, služební telefon., Hlásit se na e - mail : kureckova@zpmas.cz, Z : 17.5.2018. Pracoviště: Zemědělský podnik, a.s. město albrechtice, Zámecká, č.p. 83, 793 95 Město Albrechtice. Informace: Jana Kurečková, +420 730 870 918.

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 18 810 Kč

Úředníci jinde neuvedení Referent odboru výstavby a životního prostředí. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18810 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce : Vrbno pod Pradědem, místo výkonu práce : Vrbno pod Pradědem, Požadavky: splnění povinnosti dle § 7 odst. 5 a předpokladů daných v § 4 zákona, č. 312/2002 Sb., o úřednících územních samosprávných celků, Požadavky na vzdělání: maturitní zkouška a ZOZ pro stavební řád a vyvlastnění nebo SŠ vzdělání s maturitou v oboru stavebním a 3 roky praxe v oboru stavebnictví, (další možnosti vzdělání: vysokoškolské vzdělání v magisterském nebo bakalářském programu v oboru stavebním, architektonickém nebo právním, nebo vyšší odborné vzdělání v oboru stavebnictví a dva roky praxe v oboru stavebnictví), Předpokládaný nástup: září 2018 nebo dohodou, Další požadavky:, • praxe ve státní a veřejné správě, zkouška zvláštní odborné způsobilosti výhodou, • základní orientace v právních předpisech výhodou (zákon č.500/2004 Sb., správní řád), • odpovědnost, důslednost při dodržování právních předpisů, vysoké pracovní nasazení, • komunikační a organizační schopnosti, flexibilita, schopnost práce pod tlakem, rozhodnost, • schopnost pracovat v týmu, ochota dalšího vzdělávání, • velmi dobrá uživatelská práce na PC, • nekuřácké pracoviště, • řidičský průkaz skupiny B, Nabízíme:, • 5 týdnů dovolené, 3 dny sick days, příspěvek na stravování a další benefity, Přihláška dle § 7 odst. 4 zákona 312/2002 Sb. musí obsahovat tyto náležitosti:, • jméno, příjmení, titul uchazeče, • datum a místo narození uchazeče, • státní příslušnost uchazeče, • místo trvalého pobytu uchazeče, • číslo občanského průkazu uchazeče, • datum a podpis uchazeče, K přihlášce se připojí tyto doklady:, • životopis s uvedením dosavadních zaměstnání a odborných znalostí a dovedností, • výpis z evidence Rejstříku trestů ne starší než 3 měsíce – lze doložit při jednání výběrové komise, • čestné prohlášení, že proti uchazeči není v době konání konkurzního řízení vedeno žádné trestní řízení, • ověřená kopie dokladu o nejvyšším dosaženém vzdělání, • motivační dopis, Místo, adresa a způsob podání přihlášky:, • poštou nebo osobně na podatelně úřadu v zalepené obálce označené „Referent - VaŽP“, adresa MÚ Vrbno pod Pradědem, Nádražní 389, 793 26 Vrbno pod Pradědem, Termín doručení přihlášky: 29. 8. 2018 do 16:00 hodin, Vyhlašovatel si vyhrazuje právo nevybrat žádného uchazeče a výběrové řízení kdykoli bez udání důvodů zrušit. Rozhodnutí výběrové komise bude uchazečům oznámeno písemně. Uchazeč nese náklady, které mu účastí ve výběrovém řízení vznikly (§9 odst. 6 zák. č. 312/2002 sb.). Podáním přihlášky uchazeč souhlasí s tím, že zadavatel bude pro potřeby výběrového řízení nakládat s jeho osobními údaji., Z : 13.8.2018. Pracoviště: Město vrbno pod pradědem, Nádražní, č.p. 389, 793 26 Vrbno pod Pradědem. Informace: Miroslav Adámek, +420 554 795 101.

Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Pracovník ostrahy 18 000 Kč

Pracovníci ostrahy, strážní Ostraha prodejny. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: místo výkonu práce : Penny Bruntál, Krnovská 1926/5, Příjemné vystupování, trestní bezúhonnost, spolehlivost, dochvilnost., Doporučenky nemůžeme potvrzovat do 3 dnů, jelikož jezdíme po celé republice., Hlásit se na telefon 775 872 835 od pondělí do pátku od 9:00 do 15:00, Z : 2.7.2018 A : 31.7.2018. Pracoviště: Pharm invest s.r.o. - pracoviště penny bruntál, Krnovská, č.p. 1926, 792 01 Bruntál 1. Informace: Iveta Škubalová, +420 775 872 835.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Představení kosterního modelu mamuta srstnatého v Zoologické zahradě Ostrava 15. srpna 2018.
6

Ostravská zoo odhalila model mamutí kostry

Vychutnej si léto s Deníkem 2018
14

Vychutnejte si léto s Deníkem. Hlasujte o váš nejoblíbenější podnik

Třináctiletý puberťák boural auto, vykradl školu i obchod

Rýmařovští policisté jsou na ledasco zvyklí, ale aby měl nezletilý chlapec na svědomí ukradené a nabourané auto i sérii vloupaček, to už je silná káva.

Opilý sedmdesátník jezdil na kole a napadal příbuzné

Policejní hlídka z Obvodního oddělení v Městě Albrechticích byla v sobotu 11. srpna kolem poledne požádána o zákrok proti sedmdesátiletému muži, který se choval agresivně vůči svým příbuzným. Albrechtičtí policisté ihned vyrazili k domu, kde mělo dojít k ohlášenému přestupku proti občanskému soužití.

Policisté provedli dopravně bezpečnostní akci

Moravskoslezsko Na sklonku minulého týdne proběhla na území Moravskoslezského kraje dopravně bezpečnostní akce.

V kraji se registruje více mužů než žen

Homosexuální páry mohou v České republice legálně stvrzovat svůj svazek od července 2006. V Moravskoslezském kraji této možnosti až do konce června letošního roku využilo 246 párů.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT