Příznivci Hele Nejedlé nejen fandili, ale také na základě výzvy Slezské diakonie pomohli shromáždit potřebných 86 tisíc korun. Tuto částku potřebovala Hela a její asistentka na letenku, ubytování, účastnický poplatek a jednotné oblečení.

Na Abylimpiádě, která se koná jednou za čtyři roky, soutěží lidé s postižením ve výtvarných a počítačových disciplínách, například v aranžování květin, programování robotů nebo šití. Hela Nejedná se na Abylimpiádu v japonském městě Shizuoka kvalifikovala v oboru keramika.

„Soutěž má přísná pravidla i rozhodčí, kteří nás mohli diskvalifikovat za každou maličkost, třeba když si někdo připravil předem nákres. Schvalovali nám každý nástroj a pomůcku. Při hodnocení měřili aranžované květiny i keramiku, zda mají předepsanou velikost. Já jsem dostala úkol během šesti hodin vytvořit soupravu čtyř věcí. Byla předepsaná výška konvice i to, že jeden díl musí mít ucho. Takový úkol je obtížný i pro keramika se zdravýma rukama,“ popisuje atmosféru ve vrcholové soutěži Hele Nejedlá, kterou v Japonsku pronásledovala smů­la.

„Na Abylimpiádu jsem se připravovala až moc poctivě, takže jsem si už v Krnově namohla ruce. Lékaři mi je museli stahovat, a pracovat jsem mohla jen pod léky. Musím mít na stole teplou vodu, ve které si ruce rozhýbu, jinak z hlíny neudělám nic. Nejhorší bylo, že jsem v Japonsku dostala hlínu, na jakou nejsem zvyklá. Měla úplně jiné vlastnosti a konzistenci. Zabralo mi hodně času, než jsem si s ní poradila. Někteří soutěžící kvůli hlíně dokonce odstoupili, protože jim vůbec nedržela,“ popisuje své trable Hela Nejedlá, kterou ke konci soutěže potkal další problém s očima. Náročná práce při silných zářivkách způsobila, že svou soupravu musela dokončovat v černých brýlích.

Medaile na Abylimpiádě sbírali hlavně soutěžící z Číny, Koreje a místní. Žádný z českých reprezentantů nevyhrál, Slovensko mělo jednu medaili. „Vyhlašovali se jen první tři místa, takže my ostatní neznáme hodnocení naší práce ani konečné pořadí. Vítězové byli opravdu dobří, ale ve srovnání s námi to jsou profíci. Většinou se tím živí, a celé dny jen trénují. Abylimpiáda je v Japonsku tak populární, že nás přišel pozdravit i japonský princ. Soutěžilo se v hale o velikosti ČEZ Arény ,“ dodala Hala Nejedlá, která si při této příležitosti poprvé zkusila cestu letadlem.

K nejsilnějším zážitkům z Japonska patří kromě hory Fudži, uměleckých poklopů na kanálech a měst bez jediného odpadkového koše, kde si každý své smetí donese až domů, především naprostá bezbariérovost.