Bordeaux Krnovská výtvarnice Hela Nejedlá, klientka střediska Benjamín Slezské diakonie, se na konci března vrátila ze světové abilympiády prestižní soutěže, na níž zdravotně postižení lidé předvádějí své tvůrčí schopnosti.

Akce se konala ve francouzském Bordeaux a Helina malba na hedvábný šátek zaujala porotce natolik, že ji ocenili jako nejlepší členku výpravy.

Náročná cesta

Přitom zkušeností s malbou na hedvábí nemá Hela tolik, jako s jinými technikami. Více se věnuje keramice, kresbě a malbě na papír, na sklo, na kameny. „Keramika se měla dělat tentokrát na hrnčířském kruhu, což je pro mne nezvládnutelné, takže malba na hedvábí byla vlastně náhradní disciplínou," vysvětlila výtvarnice.

Do Bordeaux odletěla spolu se svou asistentkou Petrou Ščerbovou. Cesta s vozíčkem nebyla zrovna jednoduchá. „Musely jsme překonat nějaké organizační komplikace, letěly jsme jiným letadlem, než jsme měly, ale nakonec vše dobře dopadlo.

Air France musím pochválit, do Bordeaux jsme se dostaly sice o několik hodin později, a to v jednu hodinu v noci, ale čekali nás tam a pak už jsme neměly žádný problém," popsala cestovní nepříjemnosti Petra Ščerbová.

Francouzská móda

Organizace akce na ni udělala velký dojem. „Celá abilympiáda byla výborně zorganizována, měli jsme program, prohlédli jsme si pamětihodnosti, seznámili se s různými zajímavými lidmi. Francouzi jsou v přístupu ke zdravotně postiženým lidem dál než my.

Akce se konala na výstavišti a rozhodně nebyla na okraji zájmu, přišla se tam podívat spousta lidí. Byl to krásný zážitek," vzpomínala Petra Ščerbová, která se na cestu připravila, také pokud jde o módu a respektovala doporučení o elegantním oblékání.

„Když jsem si pak po návratu oblékala do práce své obvyklé rifle a šusťákovku, cítila jsem ten rozdíl, ve Francii se opravdu lidé oblékají lépe, ženy nosí kabáty, klobouky, šátky, muži mají společenské kalhoty, barety," popsala rozdíly v kultuře Helina asistentka.

close Soutěžní práce Hely Nejedlé musela přesně splňovat zadání a musela ji dokončit v časovém limitu. Porota byla přísná. Byla trochu nervozní, ale naštěstí jarní květy jsou její oblíbený motiv. zoom_in

Soutěžní práce Hely Nejedlé musela přesně splňovat zadání a musela ji dokončit v časovém limitu. Porota byla přísná. Byla trochu nervozní, ale naštěstí jarní květy jsou její oblíbený motiv. foto: Slezská diakonie/Petra Ščerbová

Šátek věnovala přítelkyni

Abilympiáda se konala čtyři dny, na začátku bylo defilé všech národních týmů, soutěž samotná pak probíhala ve dvou dnech. „Na splnění zadání jsme měli šest hodin, jeden den tři a půl hodiny a druhý den dvě a půl hodiny. Byla jsem nervózní, porotce si například přišel přeměřit, jestli má malba měří přesně třicet krát třicet centimetrů, jak předepisovalo zadání," přiblížila atmosféru soutěže krnovská výtvarnice.

Motivem byly jarní květy, což Hela maluje velmi ráda. Šátek po soutěži věnovala své asistentce a přítelkyni Petře. „Hodně to pro mne znamená, šátek mi bude vždycky připomínat, co jsme spolu ve Francii prožily," uvedla Petra Ščerbová.

Kromě soutěže si obě Krnovanky užily i výlety. „Jeli jsme se podívat k Atlantiku, prohlédli jsme si Katedrálu sv. Ondřeje, památník obětí Francouzské revoluce a další zajímavosti. Líbila se mi také pouť a kolotoče, které tam zrovna byly," vzpomínala Hela. Kromě výletů se účastníci mohli učit boxovat, šermovat, program, který organizátoři připravili, byl opravdu atraktivní.

Nejlepší členka týmu

„Když nakonec vyhlásili Helu jako nejlepšího člena týmu, bylo to obrovské překvapení, měli jsme velkou radost," doplnila Petra.

Česká výprava měla 14 členů, osm soutěžících, se kterými přijelo šest asistentů. Naše reprezentantka se mohla abilympiády zúčastnit díky finanční podpoře města Krnov, drobným darům podnikatelů z Krnova, Opavy a kamarádů. Pro Petru Ščerbovou byl největší zážitek, když viděla, jak jsou vozíčkáři odhodlaní, jak se na výletě pustili do kopce s přesvědčením, že to zvládnou.

„Ano, my přemýšlíme jinak, rveme se se životem, dokazujeme, že něco dokážeme," komentovala tento postřeh Hela, bývalá úspěšná sportovkyně, která zůstala náhle po nemoci a následných komplikacích ve svých třiceti letech upoutána na invalidní vozík.

Nevzdala se a dnes i přes různé zdravotní komplikace žije aktivní život a tvoří krásná díla.

Gabriela Mathiasová