Hejtman Moravskoslezského kraje Evžen Tošenovský se včera sešel se starosty tří obcí Mikroregionu Krnovsko, ve kterých ministerstvo zdravotnictví ukvapeně a za podivných okolností prodává zámky. Na schůzku s hejtmanem přišla starostka Slezských Rudoltic Martina Jalamasová, Dívčího Hradu Božena Mruzíková a také starosta Brantic Vlastimil Machů. Přišli hejtmana kraje požádat, aby podpořil jejich stanovisko při vyjednávání s ministerstvem o zastavení procesu prodeje zámků v jejich obcích.

„S ministrem zdravotnictví Tomášem Julínkem jsem téma prodeje zámků už několikrát probíral,“ ujistil starosty hejtman Tošenovský. „Obrátili jste se na mě až ve chvíli, kdy už je o všem rozhodnuto. Já sám jsem o záměru ministerstva zdravotnictví dříve nevěděl. Ministerstvo totiž nemá povinnost informovat kraje o prodeji objektů ve svém vlastnictví. Bohužel nemám žádný nástroj, jak ministerstvo přesvědčit, aby od záměru odstoupilo. V mých silách není nic jiného než osobní přímluva u ministra, což jsem opakovaně učinil. Kroky, které ministerstvo zdravotnictví podniklo, rozhodně nepovažuji za šťastné,“ sdělil hejtman Tošenovský starostům.

Doporučil jim, aby se na základě usnesení svých zastupitelstev obrátili s požadavkem na revizi celého postupu znovu na ministerstvo zdravotnictví, ministerstvo financí nebo přímo na vládu. Podezřelá je nízká cena zámků i to, že je kupuje realitka založená necelé tři měsíce před privatizací.

O tématu se můžete dočíst také zde:

Obce se bouří: ministerstvo nám o prodeji neřeklo

Podezřelou privatizaci zámků kritizuje Rath

Zámky chátrají, jaký osud čeká památky na Osoblažsku?

Zámky asi koupí Kypřané

Podivný prodej zámků v regionu