Cyklus výjezdních zasedání Rady Moravskoslezského kraje pokračoval v Rýmařově. Po loňských zasedáních v okresních městech Bruntále, Opavě, Novém Jičíně a Karviné navštívili krajští radní letos Frýdek-Místek a nyní v úterý 24. června Rýmařov.

Za největší potíž považují radní především negativní demografický vývoj, způsobený odchodem mladé ekonomicky aktivní populace z města i okresu. Problémů zažívají zdejší lidé ale daleko víc.

Nezaměstnanost a chybějící lékaři

Obyvatele Rýmařova a jeho okolí nejvíce „tlačí bota" v nezaměstnanosti, rozvoji cestovního a turistického ruchu, v naplnění průmyslové zóny mezi Rýmařovem a Ondřejovem, ale také třeba v nedostatku lékařů ve zdravotnictví.

„Krajský úřad v posledních třech letech, včetně letošního, je připraven proinvestovat anebo již proinvestoval zhruba tři sta milionů korun. Na dopravní stavby, sociální bydlení. Snažíme se pomoci rozvoji tohoto okresu," řekl krajský hejtman Miroslav Novák během zasedání s představiteli rýmařovské radnice i s tamními živnostníky, zástupci firem a různých institucí.

Hejtman má raději Jeseníky než Beskydy

Krajští radní se sešli se zástupci rýmařovských spolků, se včelaři, sportovci, hasiči a rovněž občanských sdružení. „Hovořili jsme spolu o tom, jak rozhýbat dění a život na Rýmařovsku," uvedl hejtman Novák.

„Kraj je to krásný. Já to vždycky říkám, že mám raději Jeseníky než Beskydy. Možná i proto, že můj tatínek zůstal žít natrvalo v rodinné chalupě tady u vás v okrese, v obci Krasov. Jeseníky jsou záležitost mého srdce," konstatoval hejtman.

Rozvoj vidí v turistice

Řeč přišla i na neblahý osud zemědělství v bruntálském okrese, které šlo po roce 1989 do útlumu. „Byli jste do roku 1989 převážně zemědělskou oblastí, poté jednotná evropská zemědělská politika způsobila vylidňování vašeho regionu a s tím souvisí zdejší vysoká nezaměstnanost," posteskl si hejtman.

Hejtmanovi Moravskoslezského kraje Miroslavu Novákovi se nelíbí ani centralizace úřadů nebo jiných institucí do větších měst. Do Opavy a Ostravy to mají Rýmařovští opravdu daleko.

„Věřme, že se zdejší podnikání podaří nastartovat. Velký potenciál vidím v rozvoji cestovního ruchu. Důležité bude naplnění průmyslové zóny v Rýmařově, což pomůže nejen obyvatelům Rýmařova, ale i okolních obcí," zůstal optimistický Novák.

S něčím pomůže Rýmařovu jen kraj

Rýmařovský starosta Petr Klouda si pochvaloval, že se mohli o situaci města krajští radní při svém výjezdu přesvědčit na vlastní oči.

„Jsou záležitosti, se kterými městu pomůže opravdu jen kraj, je to záležitost vzájemné komunikace. To se týká například zdravotnictví. Řešili jsme probíhající opravy komunikací, zachování středního školství ve městě, demografický vývoj. Pro město je stěžejní střední školu v Rýmařově udržet," konstatoval starosta Klouda.