Zájemci si mohli na bruntálském náměstí zkusit co je to hasičský sport. Zúčastnili se překážkového běhu a soutěžili i v roli „silového hasiče“, ale úkoly byly přizpůsobené pro nejmladší účastníky. V rámci požárního útoku CTIF stříkali do terče z přenosné ruční stříkačky. Ve štafetě dvojic shazovali kuželky a motali požární hadice na čas.

„Silový hasič je soutěž, kdy je tělo v mundúru, nedýchá, trpí, a hrozí extrémní vyčerpání organismu. Můžeme říci, že nejsilnější hasič přežije,“ řekl Karel Skotnica, který je dobrovolným hasičem ve Starých Heřminovech a zároveň jedním z pořadatelů akce.

ŽENY PŘIVEZLY ZLATO Z HASIČSKÉ OLYMPIÁDY

Byla to také příležitost ocenit historický úspěch sportovců Okresního sdružení hasičů OSH Bruntál. SDH družstvo žen Moravského Berouna zvítězilo na olympijských hrách v požárním sportu ve Finsku.

Sbor dobrovolných hasičů ze Starých Heřmínov na bruntálském náměstí propagoval hasičský sport a hlavně závody v běhu na šedesát metrů překážek  'O Zubatou žábu“.Sbor dobrovolných hasičů ze Starých Heřmínov na bruntálském náměstí propagoval hasičský sport a hlavně závody v běhu na šedesát metrů překážek 'O Zubatou žábu“.Autor: Andrea Martínková

„Oceňujeme SDH Vrbno pod Pradědem za postup starších na mistrovství ČR v požárním sportu v Kladně. Druhé místo v hasičském sportu v rámci družstva získalo SDH Janovice. V kategorii jednotlivců dorostenců se na mistrovství ČR probojovali Radim Hanulík, Radim Stavarič a Karolína Krčilová, která zvítězila a stala se mistryní ČR v kategorii starších dorostenek v Praze. Máme halovou mistryni ČR v kategorii mladší dívky, Kristýnu Krbcovou, v běhu na šedesát metrů s překážkami.

Ester Žišková se probojovala dvakrát v kategorii jednotlivkyň na mistrovství ČR v hasičském sportu v dorostu. A oceněn byl i kolektiv mladých hasičů z SDH Staré Heřmínovy, který získal v posledních třech letech dvě bronzové medaile v krajském kole v hasičském sportu v kategorii starších žáků. A letos vyhráli i evropskou soutěž mladých hasičů na Slovensku v Spišské Nové Vsi.

Nepřízeň počasí návštěvníky neodradila. „Chtěli jsme si vyzkoušet disciplíny hasičského sportu. Jsme tu hlavně kvůli našim malým chlapcům, aby viděli, jaké to je,“ řekla rodina Mlčůchova z Bruntálu.

„Hasičský sport je jiný než ostatní předvídatelné sporty. Tady se disciplíny obměňují a každá soutěž je trochu jiná. Líbí se mi na tom všem hlavně že jsme ta druhá hasičská rodina, jak se říká,“ sdělil Michal Chovanec z SDH Raškovice.

Svou práci zde prezentovala i Policie ČR. Tatínkové s dětmi obdivovali policejní radar a zkoušeli jak se sedí v zásahovém vozidle. V hasičském duchu hasili žízeň pivem z pivovaru Hasič.

„Demonstrovali jsme ukázky z hasičského sportu, zhodnotili jsme úspěchy od okresních kol až po soutěže ve světě. Snažíme se mládeži ukázat hasičský sport, který je dnes trochu pozapomenutý. Chtěli všechny pozvat na Bruntálskou šedesátku o Zubatou žábu, která se uskuteční 17. srpna v areálu první základní školy v Bruntálu, Jesenická 10. Zde se představí závodníci ze širší hasičské špičky ČR a SR, “ uzavřela Daniela Skotnicová z SDH Staré Heřmínovy.

„Od září v Bruntále bude fungovat sportovní oddíl mladých hasičů ve se Základní školou Jesenická. Mohou se hlásit děti od tří do osmnácti let. Mohou to být i z okolí Bruntálu. Kromě pohybových dovedností se naučí i základy zdravovědy a týmové spolupráce. Možná jednou budou pracovat v IZS nebo pomáhat lidem jako dobrovolní hasiči,“ dodal za pořadatele Karel Skotnica, který je dobrovolný hasič v Starých Heřmínovech.

Andrea Martínková