Sbor dobrovolných hasičů Leskovec nad Moravicí slaví 4. července výročí 125 let od svého založení. O den později v neděli od 13.30 hodin pořádá 28. ročník soutěže v požárním útoku mužů a žen O pohár zastupitelstva obce. Sraz je u Hasičské zbrojnice.

Zároveň uctí 24. ročník Memoriálu Karla Skláře a 4. ročník Memoriálu Boleslava Puchaltera. Všechny hasiče i příznivce požárního sportu zve Sedláček Soběslav, který je starostou obce a zároveň starostou hasičů: „Po skončení soutěže na fotbalovém hřišti bude pokračovat volná zábava. Od 22 hodin proběhne u zátoky přehrady Slezská Harta ukázka hrající fontány za použití hasičských stříkaček.“ Sbor v obci funguje od roku 1884 a jeho aktivitu si pochvaluje i šéfka okresních dobrovolných hasičů Zdeňka Řepková.

První ročník proběhl 31.července 1982 původně O pohár rady MNV. Od roku 1986 na počest vůdčí osobnosti hasičů v Leskovci nad Moravicí rozšířena o Memoriál Karla Skláře. „V letošním roce také již počtvrté proběhne Memoriál Boleslava Puchaltera na počest zesnulého starosty sboru,“ uvedl Soběslav Sedláček.

Ženy soutěží už pátým rokem

Od počátku se soutěž konala na hřišti v dolní části obce, které je nyní na dně přehradního jezera. Po likvidaci hřiště kvůli přehradě hasiči v roce 1988 soutěž přesunuli na panelovou cestu u bytovek. „Na stejném místě se pak soutěž konala i v roce 1989. Od roku 1990 je soutěž nazvána O pohár obecního zastupitelstva a koná se na točně u přehrady Slezská Harta, tedy letos již po dvacáté,“ bilancoval Soběslav Sedláček.

Protože družstvo Sádku v roce 1999 získalo putovní pohár již po třetí za sebou, a stalo se tak jeho trvalým držitelem, soutěží se od roku 2000 o pohár nový. Od roku 2001 je zavedena soutěž v kategorii upravených čerpadel a soutěže se účastní družstvo mužů z Opole Bierkowic v Polsku.

„Od roku 2004 soutěží i ženy. Aby byla soutěž atraktivní, je třeba zajistit pro vítěze zajímavé ceny, jejichž obstarání se neobejde bez podpory sponzorů,“ doplnil starosta Sedláček.