Na dvacet výjezdů kvůli extrémně bohaté sněhové nadílce mají za sebou po víkendu hasičské jednotky z bruntálského okresu. Pořádně se najezdily kvůli sněhovým převisům, stromům spadlým na dráhu i přes silnice i kvůli větvím stromů, které vánice poshazovala na jednotlivé dopravní spoje.

„Ještě v pondělí 11. ledna ráno jsme vyslali krnovské dobrovolné hasiče odstraňovat převisy ledu a sněhu z tamního střediska Benjamin. Středisko má rovnou střechu,“ řekl Deníku ředitel okresních profesionálních hasičů Jiří Patrovský. Stromy a větve o víkendu padaly na silnice v Lichnově, Břidličné, Krnově, Miloticích nad Opavou i v Široké Nivě.

„Strom blokoval dopravu na železnici mezi Vrbnem pod Pradědem a Širokou Nivou, hasiči zablokovaný průjezd uvolnili,“ pokračoval Jiří Patrovský. Také v Karlovicích blokoval dopravu spadlý strom, který záchranáři pořezali a přemístili z cesty.

Řidiči ve sněhu

Ke zbloudilé motoristce spěchali hasiči v neděli před dvaadvacátou hodinou do Kněžpole u Jiříkova. „Žena si spletla cíl své cesty. Jela špatným směrem do zcela jiné obce na Bruntálsku, místo původně plánovaného dojezdu na Olomoucko. Přitom sjela s vozidlem do příkopu,“ uvedl ředitel Patrovský s tím, že se o víkendu neudál v oblasti žádný požár.

U Milotic nad Opavou blokoval v sobotu dopravu kamion. Nehavaroval, ale nemohl se hnout z místa a blokoval dopravu mezi Horním Benešovem a Bruntálem. Hasiči jej tedy nemuseli vyprošťovat, ale v zatáčce jej potahovali, aby úsek zprůjezdnili.

Kontrola řeky

Už od středy 6. ledna provádí strážníci pravidelnou kontrolu krnovských řek, aby mohla včas zasáhnout těžká technika, kdyby hladinu v korytě začaly zvyšovat bariéry z ledových ker.

První větší naplaveniny zaznamenali na řece Opavě pod mostem na ulici Čs. Armády v pátek ráno, a na stejném místě se objevily také v sobotu po deváté hodině večer. O hodinu později se začala hladina řeky Opavy nebezpečně zvedat u městských lázní, protože úsek nad jezem u kina Mír zamrzl a voda si začala hledat cestu po březích.

Tentokrát už situace vypadala vážněji než v předchozích případech, na místo se kromě hasičů dostavila také starostka města Renata Ramazanová.

„Hasiči se se starostkou shodli, že odstranění naplavenin je v kompetenci pracovníků státního podniku Povodí Odry. Strážníci situaci celou noc monitorovali, ale postupně se ochladilo, rozlitá řeka zamrzla a situace se zklidnila,“ uvedla mluvčí městského úřadu Dita Círová.

Sníh zatěžuje střechy

Krnovští hasiči si zlepšují kondici odklízením střech. V pátek například zasahovali přímo na náměstí, když ze šikmých střech radnice shazovali návěje. „V neděli 10. ledna ráno upozornili strážníci hasiče na množství sněhu padajícího ze střechy bytového domu na Opavské ulici. Těžkého sněhu padalo tolik, že by mohl zranit náhodné chodce na chodníku před domem.

Během odstraňování sněhu ze střechy, které prováděla jednotka sboru dobrovolných hasičů, usměrňovali strážníci v místě zásahu dopravu. Akce skončila až o půl jedenácté dopoledne,“ popsala další zásah Dita Círová.

Nejen sníh padající z šikmých střech, ale také odhrnování sněhu z plochých střech zaměstnávalo hasiče. Bývalá školka na sídlišti SPC, ve které Slezská diakonie provozuje středisko Benjamin a Církevní školu, má rozlehlou plochou střechu. Když se v médiích objevily varovné zprávy, že konstrukce plochých střech obvykle nejsou dimenzovány na extrémní zatížení, a že pod přívalem mokrého sněhu se mohou zbortit, rozhodli se zástupci Slezské diakonie jednat.

V pátek se vydal správce budovy zjistit, jaká je situace na střeše a pokoušel se sníh odstranit vlastními silami. Odhrnout plochu o velikosti parkoviště ale bylo nad síly jednoho člověka, proto museli v pondělí nastoupit hasiči. Pracovnice Benjaminu hasiče za jejich ochotu a nasazení zásobovaly teplým čajem.

Karel Janeček, Fidel Kuba