Dnešní hasiči nechtějí nic ponechat náhodě. V úterý 16. října v rámci cvičení simulovali nejen hašení střechy, ale i snesení zraněné osoby z kostelní věže po úzkých schodech až na pevnou zem.

Dvě jednotky krnovských hasičů se zapojily do prověřovacího cvičení na Cvilíně. Simulovali požár jedné ze dvou věží a střechy poutního kostela, který je dominantou Krnova. Aby bylo cvičení realistické, oznámil požár v úterý dopoledne na tísňovou linku hasičů 150 zdejší farář.

Poděkování za záchranu dcery posílá Marcela Steuerová Pavlovi Daňkovi, který bydlí v domku pod srázem...
Drama na Cvilíně. Žena a pes málem přišli na skále o život. Zachránil je místní

„Na Cvilín ihned vyjela zdejší jednotka Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje (HZS MSK) s cisternou a automobilovou plošinou AP 27 na podvozku Tatra 815 a za ní a cisternou jednotka zdejších dobrovolných hasičů,“ popsal nasazenou hasičskou techniku krajský mluvčí hasičů Petr Kůdela.

Hasiči natáhli hadice až na věž kostela „zasaženou ohněm“. Objevili zde zraněnou osobu neboli figuranta.

Tuto osobu hasiči obtížně, ale rychle snesli dolů ve vakuových nosítkách a předali pomyslným zdravotníkům.

Cvičný zásah hasičů sledovalo se zájmem kromě faráře také několik náhodných diváků. Protože poutní areál Cvilín je vyhlášené výletní místo a navíc nedávno se z něj stala národní kulturní památka, byla mezi přihlížejícími i turistka, které se rychlý zásah hasičů velmi líbil. „Mám na ty šikovné kluky štěstí. Byla jsem už před dvěma týdny na podobném cvičení hasičů na zámku v Hradci nad Moravicí,“ nezapomněla se pochlubit.

JAK JSME PŘIPRAVENI NA POŽÁRY PAMÁTEK?

Požární cvičení v Hradci a na Cvilíně nebylo zvoleno náhodně. Nedávné požáry dvou moravskoslezských památek areálu bývalé textilní továrny Karnola v Krnově a dřevěného kostela v Třinci-Gutech vyvolaly v kraji diskuzi na téma požární ochrana památek.

Moravskoslezský kraj uspořádal ve spolupráci s hasiči a ministerstvem kultury odbornou konferenci, zaměřenou na lepší ochranu pamětihodností před ohněm. Konala se 4. října právě v Hradci nad Moravicí na státním zámku i s památkáři a správci památek. Byla zakončena taktickým cvičením šesti jednotek hasičů.

Cílem konference bylo propojit principy památkové péče s požadavky na požární ochranu.

„Památky v Moravskoslezském kraji jsou totiž mnohdy proti vzniku a šíření požáru špatně chráněné. Podstatná byla analýza dosavadní ochrany našich památek i okolností vzniku požáru Karnoly a kostela v Gutech. Konference potvrdila důležitou roli požárně bezpečnostních nařízení,“ uzavřel Petr Kůdela.

Krnovské náměstí. Ilustrační foto.
Mají dosluhující zastupitelé úkolovat své nástupce? Jak kdy, platí v Krnově