Vítězem záchranářské Slezské Harty 2019 jsou profesionální hasiči z Prahy. Bruntálští hasiči byli devátí, krnovští třináctí a tým dobrovolných hasičů z Dvorců obsadili 17. místo.

Na náročnou vodní trať se hasiči vydali na většinou nafukovacích člunech se zadním motorem. „Velmi teplé až vysilující počasí trochu umravňoval silnější vítr z jihozápadu, který vytvářel na hladině lehké, ale patrné vlnobití a ztěžoval soutěžícím rychlý postup sedmi náročnými stanovišti do cíle. Trasa zabrala každému zhruba hodinu,“ popsal závod mluvčí hasičů Petr Kůdela.

Územní odbor Bruntál spolupracuje dlouhá léta při organizaci soutěže Slezská Harta s Českou asociací hasičských důstojníků, krajskou Zdravotnickou záchrannou službou a Vodní záchrannou službou Českého červeného kříže Bruntál.

Jejich zástupci byli mezi rozhodčími na všech sedmi stanovištích. Vedle tradičních disciplín. jako je první pomoc, jízda na raftu s pádly, hody záchranným kruhem a pytlíkem na laně na cíl, slalom nebo couvání do vodní garáže, musely týmy zachraňovat i muže po pádu z lodi.

Velké problémy dělala některým týmům i závěrečná disciplína, kdy hasiči-vodní záchranáři museli doplavat už bez nepromokavých oděvů, záchranných vest a přileb několik desítek metrů k raftu a dopravit odtud co nejrychleji na souš dvě tonoucí osoby v podobě dvou těžkých plastových barelů.