Několik stovek dětí se přišlo během včerejšího dopoledne podívat na hasičskou stanici v Bruntále. Konal se zde další ročník celorepublikového Dne požární bezpečnosti.

„Den požární bezpečnosti vyhlašuje již od roku 2000 v celé republice Česká asociace hasičských důstojníků, a to vždy jednou ročně, pokud možno na šťastný pátek třináctého. Cílem je soustředit do jednoho dne preventivní akce, které profesionální hasiči připravují a uskutečňují v průběhu celého roku. Tím chtějí záchranáři hlavně varovat před požáry a jejich negativními důsledky pro životy a zdraví lidí i jejich majetky. A hasiči v Moravskoslezském kraji tento cíl rozhodně neodbývají,“ informoval mluvčí Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje Petr Kůdela.

Bruntálská stanice byla otevřena od devíti hodin. Pro děti byly připraveny nejrůznější atrakce. Mohly si vyjet žebříkem, vylézt si na cvičnou věž a z ní pak sjet po laně do žíněnky a podobně. Na čas přenášeli osmdesátikilovou figurínu raněného v nosítkách.

„Ve čtyřech jsme to zvládli v pohodě. Když jsem ji pak měl táhnout sám, tak to už bylo fakt hodně těžké,“ přiznal jeden z žáků speciální školy v Bruntále.

Úspěch měl i simulovaný požár. „Teď vám ukážeme co se děje, když do hořícího benzínu nalijete vodu. Vodou totiž benzín neuhasíte,“ upozornil dětské publikum hasič Bohdan Mikulka. Plameny po zalití vodou z kádě šlehaly ještě víc.

Po několik minutách přišel na řadu přístroj z hasící směsí, po jehož zásahu zůstala po ohni jen pachová stopa.

Hasiči také předváděli zásah při dopravní nehodě. před zraky diváků rozstříhali auto na několik dílů proto, aby z něj dostali raněného.

Program na stanici trval až do šestnácti hodin a využily jej kromě škola a mateřinek i jednotlivci. V rámci celostátního vyhlášeného Dne požární bezpečnosti hasiči preventivně působili i mimo svou základnu. Ve městě rozdávali letáčky za stěrače špatně aut zaparkovaných na nástupních požárních plochách.

Auto stojící na takovém místě může zpomalit nebo i znemožnit zásah hasičů, kteří při požáru bojují o vteřiny. „V rámci Dne požární bezpečnosti, chtějí hasiči z okresu Bruntál preventivně výchovnou činností upozornit na skutečnost, že v případě zásahu jsou vystaveni vážnému nebezpečí nebo ohrožení obyvatelé přilehlých bytových domů. Touto akcí se snad zlepší skutečnost, že většina nástupních ploch pro požární techniku se uvolní pro svůj účel a nebudou využity tak, jak je často v současné době využívána nevhodně parkujícími osobními automobily,“ zadoufal Antonín Ušela z Hasičského záchranného sboru v Bruntále.

Zuzana Pršalová