Slezská Harta měla původně sloužit k rekreačním účelům. Situace je však zcela jiná, jelikož je toto vodní dílo s krásnými plážemi a čistou vodou obehnáno dopravními značkami zákaz vjezdu. Na některé komunikace dle našich informací nechaly instalovat značky obecní úřady. K vodě se rybáři nedostanou v Rázové, kde je v půli obce umístěn zákaz vjezdu.

O ekologii zde však zcela jistě nejde, protože nedaleko přehrady stojí několik měsíců na nezpevněném povrchu vraky nákladních automobilů. Torza těchto vozidel jsou umístěna pár metrů od potoka, který napájí přehradu. Policisty zde na rybáře, kteří přírodu svými vozidly neznečišťují, volají dle některých informací nejen lidé z obce, ale také z jejího vedení.

Zcela jiná situace panuje poblíž obce Mezina, kde je na obecní cestu povolen vjezd pouze s povolením obecního úřadu. Za povolení vjezdu na zdemolovanou cestu, která vede k vodě, zaplatí rybáři v případě zájmu několik set korun ročně. Rybáři, kteří nechtějí dostat od policistů pokuty, nechávají svá vozidla před zákazy vjezdu. Tím ale riskují poničení svých plechových miláčků.

„Vozidla jsou na Slezské Hartě pravidelně ničena vandaly. Někteří rybáři přijdou o rádio, jiní o benzín či kola. Policie není schopna zloděje dopadnout, raději honí rybáře, kteří vjedou do zákazu,“ rozčiluje se jeden z rybářů, jehož názory zastávají další desítky vyznavačů tohoto relaxačního sportu z celého kraje. Možná průlomovou situací je to, že některé obce již začínají myslet na turisty.

V Leskovci nad Moravicí se snaží těžit z potencionálu přehrady. Pár desítek metrů od vody zde vybudovali placené parkoviště a rybáři i lidé, kteří si jdou zaplavat ví, že je jejich majetek v pořádku. Nemusí se také obávat žádné pokuty nebo nepříjemností s poničeným vozidlem.