Rozhledna - mauzoleum byla v Úvalně postavena v roce 1913 ještě za Kudlichova života, u příležitosti jeho devadesátých narozenin. Rozhledna připomíná, že 25. října 1823 se v selské rodině v Úvalně narodil Hans Kudlich, který se zapsal do historie jako politik, který podal návrh na zrušení poddanství.

Skříň na rychtě v Úvalně není obyčejná. Když do ní vstoupíte, zatočí se vám hlava z podivuhodné zrcadlové říše.
Úvalno na Bruntálsku otevřelo Rychtu a Rozhlednu Hanse Kudlicha

Jak spojit soukromý život Hanse Kudlicha se světovými událostmi, které ovlivnil? Tak jako ve své vlasti Kudlich prosazoval zrušení poddanství, později v americkém exilu se zasazoval se o zrušení otroctví a podporoval volbu Abrahama Lincolna prezidentem USA.

„Přiznám se, že když jsem přišel na myšlenku komiksu, říkal jsem si, zda je to vůbec vhodné, zda je toto pojetí prezentace slučitelné s prezentací života Hanse Kudlicha. Ale zrealizovali jsme to, společně s umělci z firmy ArtBlock, no a čekali, co vy na to. Odezva je fantastická, všem se toto dílo moc líbí. Mám reakce, že konečně jste se dozvěděli, co byl teda Hans Kudlich zač, co vykonal, a vůbec vás to přitom nenudilo,“ vzkázal místním občanům starosta Úvalna Radek Šimek.

Tradiční sraz harmonikárů v Úvalně v areálu pod rozhlednou, 2. září 2023.
VIDEO: Pod rozhlednou v Úvalně se sešli harmonikáři na tradičním srazu

Komiks je možné si prohlédnout v Úvalně na Rychtě společně s výstavou o Hansi Kudlichovi, která vznikla díky spolupráci s oblastním muzeem v Chomutově. Zatím je komiks k vidění v Nové rychtě, ale už brzy vyjde také jako sešit.