Kapitánka českých basketbalistek Hana Horáková navíc byla vyhlášena nejužitečnější hráčkou mistrovství světa. Rozhodly o tom hlasy akreditovaných novinářů.

Češky byly největším překvapením šampionátu. V kontrastu s jejich desátým místem na loňském mistrovství Evropy vypadá jejich stříbrná medaile z mistrovství světa neuvěřitelně. Loni česká reprezentace na ME v Lotyšsku hrála bez Horákové a Večeřové, vyloženě se trápila a na medaile neměla ani pomyšlení. Horáková se vrátila do týmu po roční odmlce jako sebevědomá tahounka.

Pod jejím vedením české hráčky přešly ve čtvrtfinále přes obhájkyně světového titulu z Austrálie a potom v dramatickém prodloužení v semifinále zdolaly také Bělorusko. Ve finále pak favoritkám z USA vzdorovaly celý poločas, aby nakonec odešly poraženy 69:89. Zisk stříbrných medailí je však největším úspěchem v novodobé historii českého basketbalu.

Ikona ženského basketbalu

Bruntálská rodačka, která 11. září oslavila jednatřicáté narozeniny, se tak stala živoucí ikonou ženského basketbalu. Hráčka měřící 179 centimetrů samozřejmě začínala s basketbalem už ve svém rodišti, v Bruntále. Postupně se vypracovala mezi nejlepší české basketbalistky. Jedenáct sezon strávila v baště tuzemské košíkové, v Brně. Odtud její kroky mířily do tureckého týmu Fenerbahce Istanbul, se kterým zářila v Eurolize. Po turecké anabázi se opět vrátila do Brna, kde momentálně hájí barvy Frisco Sika Brno.

Na právě skončeném mistrovství světa pak celému světu předvedla, jak bojuje kapitánka národního týmu. Hanka byla tahounem ve všech utkáních a svou bojovností šla příkladem svým mladším spoluhráčkám. Zvláště v dovednosti vystihnout přihrávku soupeřek a vypíchnutím míče neměla na šampionátu konkurenci.

„Celé tohle mistrovství je jako jeden velký krásný sen a ta cena mi do něj zapadá. V minulosti ji dostávaly hráčky úplně jiné dimenze, proto mě překvapilo, když letos padlo moje jméno. Absolutní top mé kariéry. Něco neuvěřitelného. Když jsme byly dvakrát po sobě ve finále Evropy, říkaly jsme si ježíšmarija, ale o finále mistrovství světa se asi žádné z nás ani nesnilo,“ rozplývá se Horáková v četných rozhovorech.

Nejužitečnější hráčka mistrovství světa

Hana Horáková jako rozehrávačka byla zvolena nejužitečnější hráčkou mistrovství světa, a zároveň se zařadila do nejlepší pětky „all star teamu“ spolu se spoluhráčkou Evou Vítečkovou, Američankou Dianou Taurasi, Běloruskou Jelenou Levčenko a hráčkou Španělska Sancho Lyttle.

Tým kapitánky Hany Horákové se nesmazatelně zapsal do historie. Pro samostatnou Českou republiku získal první medaili ze světového šampionátu. Tu poslední ještě pod hlavičkou Československa slavily basketbalistky před pětatřiceti lety v Kolumbii. Hana Horáková skromně zdůrazňuje, že stříbro zdaleka nebyla jen její zásluha.

„V týmu bylo dvanáct holek, které přesně věděly, co chceme,“ vyzdvihla kolektivní výkon a zdůraznila, že za celé dva týdny šampionátu nenastal mezi českými basketbalistkami jediný konflikt. Celý turnaj označila jako sen, z něhož se neprobudila. Teprve když potěžkala medaili na krku, naplno si uvědomila historický úspěch. Bruntálští fanoušci ale mají jasno: Hana Horáková je zkrátka nejlepší basketbalistkou světa!