„Chovatel musí být výborně připraven nejen teoreticky, ale musí mít předem nejméně desetkrát rozmyšlený každý svůj krok. Nikdy nejste dost obezřetný. Nesmíte překročit určitou pomyslnou hranici, jako jsem se toho sám dopustil asi před dvěma lety," konstatoval chovatel nejjedovatějších hadů světa Vojtěch Dzik, který v Dětřichově nad Bystřicí má zřejmě největší chovatelskou stanici v Česku.

Musí počítat s tím, že had je vždycky rychlejší než lidské reflexy. Hadí útok zaznamenají jen ty nejpřesnější kamery, ale lidské oko ho vzhledem k rychlosti není schopné postřehnout. Takový taipan velký je schopen svým jedem usmrtit až sto lidí. Podobně nebezpečná je i zmije gabunská, jenž i přes svou zavalitost patří k nejrychlejším hadům na Zemi.

„Podruhé jsem se narodil 1. září 2012, kdy mne uštkla kobra monoklová během krmení," vzpomínal na své znovuzrození Vojtěch Dzik. Jen díky rychlé pomoci zdravotníků herpetolog útok hada přežil. A dnes chová na sto hadů, kteří patří k nejjedovatějším. Hadi pochází z Asie, Afriky, Austrálie i Ameriky.

A proč vlastně někdo má jedovaté hady?

„Naše společnost Snake Farm Czech se specializuje na výrobu séra využívaného následně ve farmakologii a kosmetice. Zároveň se věnujeme rozmnožování ohrožených druhů jedovatých hadů," vysvětlil chovatel.

Nikdo se ale nemusí bát, že by z hadí farmy nějaký jedovatý tvor uprchnul. Farma je zabezpečena několika zajištěnými dveřmi i mřížemi. Hadi v teráriích jsou čtyřiadvacet hodin monitorováni kamerami napojenými na signalizaci. A platí to i pro samici chřestýše brazilského, která si zahrála v Kameňáku režiséra Zdeňka Trošky.

Další záměry chovatelské stanice Jedovaté hady by rádi v Dětřichově nad Bystřicí předváděli veřejnosti. Kvůli osvětě zřizují v chovatelské stanici Snake Farm Czech další místnosti pro terária. V obci vznikne kroužek mladých přírodovědců, který má od září o jedovaté, ale i nejedovaté hady spolu s Vojtěchem Dzikem pečovat. Herpetologické muzeum má být přístupné i běžné veřejnosti, školám.